Meta duyurdu: Facebook ve Instagram’dan NFT’ye elveda

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Evvelden Facebook olarak bilinen Meta, platformları olan Facebook ve Instagram‘da NFT desteğini azaltma kararı aldı. Meta, dijital koleksiyonların benimsenmesi için kuvvetli adımlar atmıştı fakat bu atakların üzerinden daha bir Yıl geçmeden tam zıddı bir atılımın geliyor oluşu NFT’nin geleceğinden Kuşku duyulmasına neden oldu.

Facebook ve Instagram, NFT takviyesini sonlandırıyor

Meta’nın Ticaret ve Finansal Teknolojiler Lideri Stephane Kasriel, alınan kararı Twitter üzerinden duyurdu. Kasriel, yaptığı açıklamada “Şirket genelinde odak noktamızı artırmak için neye öncelik verdiğimizi yakından inceliyoruz. Yaratıcıları, insanları ve işletmeleri desteklemenin öteki yollarına odaklanmak için dijital koleksiyon eserlerini (NFT’ler) şimdilik azaltıyoruz.” Bununla Birlikte Meta’nın Reels üzere para kazandıran alanlara yöneleceği belirtildi.

NFT’ler mülkiyeti ve yepyeniliği doğrulamak için blockchain teknolojisini kullanan eşsiz dijital varlıklar olarak nitelendiriliyor. Sanat, müzik, görüntüler ve tweet’ler üzere Fazla Türlü dijital içerik NFT olabilir. Bu istikametiyle NFT, dijital içerik oluşturucular için bir gelir kapısı, koleksiyoncular için ise Az dijital varlıklar manasına geliyordu. Mark Zuckerberg ise , NFT’lerin Meta’nın metaverse planlarında rol oynayabileceğini öne sürmüş ve kullanıcıların avatarlarının kıyafetlerini NFT olarak metaverse’teki farklı yerler ortasında taşıyabileceklerini aktarmıştı. Meta’nın ne NFT planları ne de metaverse planları tutmuşa benzemiyor.

Öte yandan Meta, kapsamlı bir tekrar yapılanma sürecinde. Bu tip periyotlarda firmaların gelir elde etmeyen teşebbüslerini kapattığını yahut Geri plana aldığını sıklıkla görürüz. Zuckerberg, 2023 yılını “verimlilik yılı” olarak tanımlamış ve on binlerce kişiyi işten çıkarmıştı. Bununla Birlikte platformlardaki NFT’lerin bir anda kaldırılıp kaldırılmayacağı rastgele bir yol haritası olmadığından meçhul.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir