Bilim insanları derin uzayda su bulutu keşfetti: Suyun kökenine ışık tutabilir

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Irak bir yıldızın oluşumunu inceleyen gökbilimciler, Orion takımyıldızı içinde, Dünya’dan yaklaşık 1.300 ışıkyılı uzaklıkta derin uzayda yüzen bir su bulutu keşfetti. Nature’da yayınlanan yeni bir makaleye nazaran, buluttaki suyun Dünya’daki ile tıpkı olduğunu lakin ağır su (D2O) içerdiği belirtiliyor.

Bilim insanları derin uzayda su bulutu keşfetti

Ufak bir hatırlatma ile günümüzde ağır su (D2O), reaktörlerde yakıt olarak doğal uranyumun kullanılmasına İmkan tanıyor. Normal sudan yüzde 10,6 daha ağır ve Fazla emsal bir kimyasal formüle sahip olan bu molekül, iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomu içeren suya kıyasla iki döteryum atomu ve bir oksijen içeriyor. “Ağır” olmasının nedeni ise hidrojen yerine, ağır hidrojen olarak bilinen döteryum içermesi. 

Birçok durumda, uzayda bulunan su ekseriyetle su buzu şeklinde kuyruklu yıldızlarda ve hatta nesiller ve asteroit alanlarında dönen gezegenlerde keşfediliyor. Bu keşif tıpkı vakitte Enteresan zira gökbilimciler birinci Defa bir protogezegen (öngezegen) diskindeki suyun bileşimini ölçebiliyorlar. 

Bilim insanlarının Aka bir kısmı ise, buzlu kuyruklu yıldızların yahut asteroitlerin Dünya yüzeyine çarparak eridiğini düşünüyor. Pekala bu cisimler birinci Evvel suyu nasıl elde etti? Uzaydaki bu su bulutunun keşfi ise bize bu karşılığı vermiş olabilir.

Bunun nedeni, kuyruklu yıldızların tipik olarak gezegenlerin oluşumunda yer Meydan artık unsurlardan oluşması. Gezegen ve kuruklu yıldızların oluşumu ortasındaki süreci gözlemleyen gökbilimciler, suyun yıldız ve gezegen oluşum sürecinde Temel bir molekül olduğunu ve yıldız/gezegen oluşum diskleri içinde katalizör vazifesi gördüğünü açıklıyor. Bu nedenle, bu Özel diskte bulunan su konsantrasyonu güneş sistemimizdeki suyun kökenlerine dair yeni bilgiler sunabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir