Pfizer, satın aldığı Seagen ile kanser tedavisini benzeri olmayan bir ölçekte sunacak!

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Pfizer CEO’su Albert Bourla, 43 milyar dolara satın aldıkları Seagen‘in kanser tedavisini “daha Evvel görülmemiş bir ölçekte” dünyaya sunabileceklerini açıkladı. Bourla, Seagen’in tahlilini “kanserle savaşmak için en Aka teknolojilerden biri” olarak nitelendirdi.

Pfizer CEO’su Albert Bourla Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 43 milyar dolara kanser hücrelerini direkt öldürmek ve sağlıklı olanları korumak için tasarlanmış antikor-ilaç konjugatları (antibody-drug conjugates – ADC’ler) ismi verilen ilaçların önde gelen geliştiricisi olan Seagen’i aldıklarını duyurdu. Bourla, “Seagen’in getirdiklerine değer katabiliriz. Bu aşağı üst mRNA’nın elimizde olduğu zamanlardaki üzere bir durum. Ölçeğimizle, yeteneklerimizle burada da durum tıpkı.”

Pfizer, Seagen’in yenilikçi tedavisiyle kansere karşı savaşabilir

Seagen’in web sitesine nazaran ADC’ler Ufak moleküllü ilaçları direkt ur bölgesine ulaştırmak için antikorlar kullanıyor ve bu da Yan tesirleri azaltarak daha Çok Faaliyet sağlıyor. Bourla ADC’leri “kanserle savaşmak için en Aka teknolojilerden biri” olarak nitelendirdi ve onları şirketin Covid-19 aşıları için BioNTech ile üretilmesine Yardımcı olduğu başarılı mRNA teknolojisine benzetti. Covid aşılarında mRNA teknolojisi, bağışıklık sistemimizi virüse karşı antikor geliştirmesi için kandırmak gayesiyle kullanılıyor. Bourla’ya nazaran ADC’ler, “kanser hücrelerine saldıran turbo şarj güdümlü füzelerdir ve Aka bir ayrım yaratabilirler.”

Öte yandan Seagen, geliştirdiği kanser ilaçlarıyla bir müddettir gündemde. Seagen’in en Fazla satan eseri olan ve lenf sistemi kanserlerini tedavi eden Adcetris, geçen Yıl Biricik başına 839 milyon dolar satış elde etti. Geçtiğimiz Yıl firmanın idrar yolu kanserleri için geliştirdiği Padcev ilacının da satışları yüzde 33 artarak 451 milyon dolara ulaşmıştı. Pfizer’in basın açıklamasına nazaran, Seagen bu Yıl yaklaşık 2,2 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor ve bu da yıldan yıla yüzde 12’lik bir büyümeye tekabül ediyor. Pfizer, Seagen’in 2030 yılına kadar 10 milyar dolardan Çok gelir elde edebileceğini düşünüyor.

Kanser tedarvisi Pfizer için Fazla önemli

Pfizer‘in onkoloji bölümü geçen Yıl 12,1 milyar dolar gelir elde etti. Açıklamaya nazaran, şirketin bu kısımda meme kanseri tedavisi Ibrance dahil olmak üzere 24 onaylı tedavisi bulunuyor. Covid ile ilgili satışlar düşerken Pfizer’in gayesini onkolojiye çevirmesi ise sürpriz değil. Çünkü firma Covid sonrası gelirlerinde Değerli bir düşüş (2030’a kadar 17 milyar dolar) olacağını biliyor, bu açığı yeni bir Meydan ile kapatmak en gerçek atılım olacaktır.

Dünya sıhhat Örgütü’ne nazaran kanser, 2020 yılında yaklaşık 10 milyon mevtten sorumlu. Amerikan Kanser Derneği, kanserin global yükünün 2040 yılına kadar Kıymetli ölçüde artmasını beklemekte, yeni hadiselerin 27,5 milyona ve kanser ölümlerinin 16,3 milyona ulaşacağını varsayım etmekte. nihayet olarak satın almanın düzenleyici kuruluşlar tarafından derinlemesine incelenmesi ve mutabakatın 2024 yılının başlarında tamamlanması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir