Mercedes EQG elektrikli G Wagon için sınırları kaldıran yeni pil teknolojisi geliyor!

Genel Nis 05, 2023 Yorum Yok
Daha Çok güç tutan, daha uzun sürüş menzili sağlayan ve daha süratli şarj olan yeni jenerasyon elektrikli araba pilleri için yolun sonuna gelindi. Elektrikli arabalar için pil gereçlerinde uzmanlaşmış California merkezli şirket Sila Technology, yaptığı açıklamada geliştirdikleri “Titan Silicon” adlı yeni pil teknolojisinin seri üretime başladıktan sonra artık ticari olarak kullanılabileceğini duyurdu. Yeni teknoloji birinci olarak elektrikli Mercedes-Benz EQG G Wagon’a Güç verecek.

Yeni pil her alanda gelişim sağlıyor

Titan Silicon, silikon bazlı elektrotlarla desteklenen yeni bir pil materyali pozisyonunda. Pratikte, silikon anotlar birebir ölçüde alanda grafit ve öteki metal alaşımlardan 10 kat daha fazla güç depolama yeteneği sunabiliyor. Yapılan testler silikon anot tabanlı lityum iyon bataryaların güç yoğunluğunda yüzde 40’a varan bir artış olduğunu gösteriyor.
Sila tarafından yapılan açıklamada Titan Silicon’un Lahza itibariyle menzilde yüzde 20’lik bir artış sağlayabildiğini belirtiyor. Bu da ortalama bir elektrikli araba için ekstra 160 kilometre menzil manasına geliyor. Buna ek olarak Sila, Titan Silicon’un şarj performansını artırabileceğini, bir pili 20 dakika gibi kısa bir müddette %10’dan %80’e kadar şarj edebileceğini ve geliştirmelerle bu müddetin daha da azaltılacağını söylüyor. Sila, bu sonuçları grafit anotlara kıyasla şarj döngüsünden yahut güvenlikten ödün vermeden yaptıklarını aktarıyor. Hatta ve hatta, pilin tartısında da yüzde 15’e varan bir azalma Laf konusu. Bu da arabalarda yüzde 20’e varan bir Meydan tasarrufu sağlayabilir.

Üretim tesisi kuruluyor

Sila, Group14 ve SK ortaklığında halihazırda üretim için bir tesisin inşası başlamış durumda. Bu kurulan tesisin 2024 yılında açılması ve üretime başlaması hedefleniyor. Tesisin birinci üretim amacı ise 200.000 elektrikli araç için kâfi anot materyali üretmek. Firmaya nazaran 5 Yıl içinde 1 milyon araca Sıkıntı sağlayacak kadar gereç üretilecek. Mercedes, Siemens ve Porsche bu yeni pil teknolojisine yüzlerce milyon dolarlık yatırım da yapmış durumda. Yalnızca Mercedes’in 900 milyon kaynak ayırdığı söyleniyor. Bu ortada elektrikli Mercedes-Benz EQG G Wagon’un 2025’in sonlarında çıkması bekleniyor.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir