Mars’ta yaşam alanı inşa etmek için ‘kozmik beton’ geliştirildi

Genel Mar 19, 2023 Yorum Yok
Ay’a birinci ayak basılmasının üzerinden 50 yılı aşkın bir mühlet geçtikten sonra, insanlık Uzay araştırmalarında bir sonraki Aka adımları atmaya hazırlanıyor. Ay ve nihayetinde Mars’ın insan yerleşimi için birinci varış noktaları olması hedefleniyor. Fakat buralarda Ömür alanları inşa etmek için yeni materyallere de muhtaçlık duyuluyor. Bu bağlamda ‘kozmik beton’ olarak Anlatım edilen ve StarCrete olarak isimlendirilen yeni bir gereç geliştirildi.

Mars’ta inşaat için kullanılabilir

Ay yahut Mars’da Ömür alanları inşa etmek isteniyorsa orada bulunan materyallerle inşa yapmanın bir yolunun bulunması gerekiyor. Çünkü altyapı materyallerinin Dünya’dan Ay’a yahut Mars’a gönderilmesi Fazla yüksek maliyetlere neden olabilir ve bu nedenle bu türlü bir seçenek hiç mümkün durmuyor. Münasebetiyle ilim insanları Mars’ta bu Cin Ömür alanlarının inşası için Çeşitli materyalleri test ediyorlar. Bir müddet Evvel Manchester Üniversitesi‘ndeki bir takım, dünya dışı tozdan oluşan yeni bir ‘kozmik beton’ geliştirdiklerini duyurdu.

Sıradan betondan iki kat daha dayanıklı

StarCrete olarak isimlendirilen gerecin, sıradan betondan iki kat daha dayanıklı olduğu ve kıymetli inşaat materyallerini dünya dışı yerlere taşıma muhtaçlığını ortadan kaldıracağı söyleniyor. StarCrete için araştırmacılar simüle edilmiş Mars tozunu, patates nişastasını ve tuzu kullandı. Hesaplamalara nazaran, 25 kiloluk bir patates çuvalı, yaklaşık yarım ton StarCrete (213 tuğla) üretmeye yetecek kadar nişasta içeriyor. Ayrıyeten malzemeyi güçlendirmek için gereken tuzun Mars’ta çokça bulunan magnezyum klorürden elde edilebileceği belirtiliyor. Araştırmacıları StarCrete’in direncini artırmak için Fazla az ölçüde tuza muhtaçlık duyulduğunu da belirtiyor hatta bir astronotun göz yaşları bile kâfi olabilir.

Yapılan testlerde StarCrete’in 72 Megapascal (MPa) dirence sahip olduğu bulundu. Alelade betonun ise 32 MPa dirence sahip olduğunu belirtelim. Ayrıyeten, simüle edilmiş Mars tozu yerine Ay tozu kullanılırsa StarCrete’in direnci 91 MPa kıymetine yükseliyor.

Ayrıca StarCrete, Dünya üzerinde kullanılan klasik betona nazaran daha Etraf dostu bir alternatif olabilir. Çimento ve beton üretimi global CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde sekizini oluşturmakta. Bu çalışmanın tamamlanmasının akabinde grup, gelecekte kullanılmak üzere StarCrete’in direncini arttırmak için deneyler yapmaya devam edecek. Grup bunun için DeakinBio isimli bir teşebbüs de kurmuş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir