Mantar krizi büyüyor! Uzmanlara göre küresel gıda arzını tehdit ediyor

Genel May 04, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en Kıymetli eserlerine yönelik süratle artan mantar ataklarının gezegenin gelecekteki Besin arzını tehdit ettiğini belirten ilim insanları, mantar patojenleriyle gayret edilmemesinin “küresel bir sıhhat felaketine” yol açabileceği ihtarında bulundu.

Mantarlar halihazırda mahsullerin Aleni Aralık en Aka yok edicileri konumunda. Mantarlar epeyce dirençlidirler ve rüzgarla uzun aralıklar kat edebilirler. Ayrıyeten nihayet derece uyumludurlar ve aktarılanlara nazaran birçoğu yaygın mantar ilaçlarına karşı direnç geliştirmiş vaziyette.

Araştırmacılar, iklim krizinin sıcaklıkların artmasına ve mantar enfeksiyonlarının giderek kutuplara doğru ilerlemesine yol açması nedeniyle mantar hastalıklarının tesirinin daha da kötüleşmesinin beklendiğini söylüyor. Mantar patojenleri 1990’lardan bu yana yılda yaklaşık 7 km süratle daha yüksek enlemlere hakikat devinim ediyor. Olağanda tropik bölgelerde görülen buğday sap pası enfeksiyonları İngiltere ve İrlanda’da rapor edilmeye dahi başladı. Uzmanlar artan sıcaklıklara Ahenk sağlayan mantar patojenlerinin insanlara da bulaşma riskinin olduğunu aktarıyor.

Zombi olmayacağız lakin aç kalabiliriz!

ilim insanları, daha yüksek sıcaklıkların mantar patojenlerinin yeni varyantlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu, daha çok fırtınaların ise mantar sporlarını daha uzaklara yayabileceğini söylüyor. Bu hususta yapılan çalışmanın ortak muharriri Exeter Üniversitesi’nden Prof Sarah Gurr, mantarların nihayet vakitlerde kamuoyunun dikkatini, mantarların insan beyinlerini enfekte ettiği tanınan TV dizisi The Last of Us aracılığıyla çektiğini söyledi: “Bu hikaye ilim kurgu olsa da, mantar enfeksiyonlarının süratle global ölçekte yayılmasının neden olacağı global bir sıhhat felaketiyle karşı karşıya kalabileceğimiz konusunda ihtarda bulunuyoruz. Buradaki yakın tehdit zombilerle ilgili değil, global açlıkla ilgili.”

Nature ilim mecmuasında yayınlanan bir makalede yer Meydan ihtarda, yetiştiricilerin halihazırda mahsullerinin yüzde 10 ila yüzde 23‘ünü mantar hastalığı nedeniyle kaybettikleri belirtildi. En önemli beş üründe gerçekleşen -pirinç, buğday, mısır, soya fasulyesi ve patates- enfeksiyonlar Çehre milyonlarca insanı besleyebilecek yıllık kayıplara neden olmakta.

İlaçlar yetersiz kalıyor

Fungusit tarım ilaçları yaygın olarak kullanılıyor fakat mantarlar bu ilaçlara karşı süratle direnç geliştiriyor. Hasebiyle ilim insanları tahlilin mantar enfeksiyonuna dirençli bir sıra gen taşıyan tohum karışımlarının ekilmesinde olduğunu düşünüyor. 2022 yılında Danimarka’daki buğdayın yaklaşık dörtte biri bu formda yetiştirildi. ilim beşerlerine nazaran teknoloji de Yardımcı olabilir; insansız hava araçları ve Yapay zeka, salgınların daha erken tespit edilmesini ve Denetim edilmesini sağlayabilir.

Exeter Üniversitesi’nden bir takımın kısa mühlet Evvel keşfettiği bileşikler sayesinde, mantarlardaki Çeşitli biyolojik süreçleri gaye Meydan ve direnç geliştirmeyi Fazla daha güç hale getiren kimyasallar geliştiriliyor. Lakin ilim insanları mantar patojeni araştırmalarının Önemli formda yetersiz finansman sahip olduğunun altını çiziyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir