AB’den Starlink’e rakip geliyor: Çalışmalar başladı

Genel May 04, 2023 Yorum Yok
Bildiğiniz üzere uydudan internet fikri uzun yıllardır bütün dünyanın gündeminde. Günümüzde Elon Musk’ın Starlink hizmeti bu alanda rakipsiz görünse de, bu durum yakında değişebilir. Artık Avrupa’nın önde gelen uydu ve havacılık şirketleri, Avrupa Birliği’nin IRIS² olarak bilinen uydu projesi için bir ortaya geldi.

Avrupa’dan Starlink’e rakip

Bildirilenlere nazaran Airbus Defence and Space, Eutelsat, SES ve Thales Alenia Space üzere dev isimlerin yer aldığı yeni projede, devlet kurumları, işletmeler ve AB’de internet erişimi bulunmayan bölgelere yüksek süratli, düşük gecikmeli bir internet ilişkisi sunulacak. Buna ek olarak AB, Aka çaplı siber taarruzlar da iç olmak üzere internete erişimini sürdürmek için bir yedekleme ağı kurulacağını belirtiyor.

Önümüzdeki Yıl hizmete açılıyor

IRIS² uyduları, önümüzdeki Yıl hizmet vermeye başlayacak ve 2027 yılına kadar tam kapasiteye ulaşacak. Bununla Bir arada AB’nin Yekün maliyete katkısı 2,4 milyar euro civarında olacak. 685 milyon Euro’luk bir öteki kaynak ise Avrupa Uzay Ajansı’ndan, Geri kalanı ise Özel kesimden gelecek.

Konu hakkında yapılan açıklamada AB, IRIS² uydularının kritik bir altyapı sağlayacağını ve teknoloji egemenliğini güçlendireceğini söyledi. Bilmeyenler için Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) halihazırda Galileo ve Copernicus üzere uydu takımyıldızları bulunuyor. Lakin Starlink’in yerleşik popülaritesi ve genişleme planları göz önüne alındığında, yeni projenin neler sunacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir