Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri 1 milyondan fazla insanı radyasyonla tehdit ediyor

Genel Şub 24, 2023 Yorum Yok

Güney Kore merkezli Geçiş Devri Adaleti Çalışma Kümesi’nden (Transitional Justice Working Group) uzmanlar,  Kuzey Kore’nin dağlık şimal Hamgyong Eyaletindeki Punggye-ri test alanında yapılan nükleer denemelerin bölgede yarattığı radyasyon riskine ait bir rapor hazırladı.

Reuters tarafından servis edilen habere nazaran nükleer bombaların yeraltında patlatılması, radyoaktif hususları bölgenin yakınındaki sekiz Belde ve ilçedeki yeraltı sularına yaymış olabilir. ABD ve Güney Kore hükümetleri, şimal Kore yetkililerinin 2006-2017 yılları ortasında Punggye-ri’de gizlice altı nükleer silah denemesi gerçekleştirdiğini söylüyor.

TJWG, risk altındaki bölgede 1 milyondan fazla şimal Korelinin yaşadığını ve bu insanların içme suyu iç olmak üzere günlük gereksinimlerini yeraltı kaynaklarından karşıladıklarını belirtti. Küme ayrıyeten radyoaktif unsurların Japonya, Çin ve Güney Kore’ye kaçakçılık yoluyla sokulan balık ve tarım eserlerine karışmış olabileceğine ve bunun da bu ülkelerde yaşayanların sağlığını etkileyebileceğine inanıyor.

Uluslararası soruşturma çağrısı

İnsan hakları kümesi, nükleer testlerle ilişkili olarak Punggye-ri nükleer test sahası yakınlarındaki topluluklara yönelik radyasyon risklerine ait yeni bir uluslararası soruşturma yapılması davetinde bulundu.

Reuters’e nazaran 2015 yılında Güney Kore Besin güvenliği ajansı, şimal Kore’de yetiştirilmesine Karşın Çin eseri olarak satılan mantarlarda, müsaade verilenden dokuz kat Çok radyoaktif sezyum izotopu buldu. Olayın akabinde Çin ve Japonya Besin eserlerine yönelik radyasyon kontrollerini arttırdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir