Depreme en dayanıklı 5 bina: Aralarında Türkiye’den de bir bina var

Genel Şub 24, 2023 Yorum Yok
Zelzeleler, tabiatın en yıkıcı güçlerinden birisi pozisyonunda. Aka zelzeleler Özellikle yanlış yapılaşmış ve dayanıksız binalarda Önemli yıkıma neden olabiliyor. Gerçekten Türkiye’de 6 Şubat tarihinde yaşadığımız zelzele felaketi de bunun bir tekrar gösterimi niteliğinde. Bu nedenle yapılar, Özellikle gökdelenler tasarlanırken sismik yükler dikkate alınmalıdır.

Gelin Birlikte dünyayı dolaşalım ve sarsıntıya güçlü birinci 5 yapıyı keşfedelim ve binaların çok sismik yüklere dayanacak biçimde nasıl tasarlanabileceğini öğrenelim.

Depreme en sağlam 5 bina

Her Yıl milyonlarca zelzele meydana geliyor ve bunların ekseriyetle Fazla Aka bir kısmını hissetmiyoruz bile. Araştırmalara ve istatistiklere nazaran 8 yahut üstü sarsıntılar her 5 ila 10 yılda bir meydana geliyor. Öte yandan her Yıl 7 ila 7,9 ortasında 20, 6,1 ila 6,9 ortasında 100 ve 5,5 ila 6,0 ortasında 500 zelzele meydana geliyor. Fakat bütün bu zelzelelere sağlam binalar üretmek mümkün. İşte dünyanın zelzeleye en güçlü binaları:

1. Sabiha Gökçen Memleketler arası Havalimanı

İstanbul’a hizmet veren en Değerli havalimanlarından biri olan Sabiha Gökçen Memleketler arası Havalimanı, tıpkı vakitte dünyanın en zelzeleye güçlü yapılarından biri. Havaalanı şimal Anadolu fayı yakınında ve zelzele açısından riskli bir pozisyonda bulunuyor.

Sabiha Gökçen, mühendislik firması Ove Arup tarafından azamî 8.0 Mw büyüklüğünde zelzeleye dayanabilecek 300 Temel izolatör sistemine sahip olacak biçimde tasarlanmış durumda. Taban izolatörler sayesinde yanal sismik yükler yüzde 80 oranında azaltılarak binanın direnci üst düzeye çıkartılmış.

2. Transamerica Piramidi

Kaliforniya’nın San Francisco kentinde, San Andreas ve Hayward faylarının Çabucak yanında yer alan Transamerica Piramidi, 1970’lerde inşa edildi. Bina, 1989’daki 6,9 büyüklüğündeki şiddetli zelzeleye maruz kaldı lakin Bina büsbütün hasarsız bir formda zelzelesi atlattı.

Bu zelzeleye dayanıklılık başarısı, sismik yüklerle Bir arada devinim etmek üzere tasarlanmış 16 metre derinliğindeki çelik ve beton temele atfedilebilir. Bu çelik Bina sadece binanın temeline değil tamamında yer alıyor ve adeta binayı kafes üzere sarmalıyor. Bu güçlü ve esnek Bina sayesinde bina, San Andreas fayının oluşturduğu sarsıntılara karşı nihayet derece Sıkıntı durabiliyor.

3. Burj Khalifa

Burj Khalifa, bir gökdelen olarak tanımlanamayacak kadar mükemmel bir yapı. Dünyanın en ikonik yapılarından birisi olsa da Burj Khalifa da sarsıntılara nihayet derece sağlam bir yapıya sahip.

Bina, payanda duvarlarının Etraf kolonlarını İç duvarlara bağladığı mekanik katlardan oluşmakta. Bu sayede Etraf kolonları yapının yanal direncini destekleyebilmekte ve kolonların dikeyliği ise yerçekimi yüklerinin taşınmasına Yardımcı olmakta. Sonuç olarak Burj Khalifa hem yanal hem de burulmaya neden olan zelzelelere karşı nihayet derece sağlamdır.

4. Taipei 101

Taipei 101, tahminen de dünyanın en büyüleyici muhteşem yüksek gökdelenlerinden birisi lakin mimariyi bir kenara bırakırsak, Bina hakkında şaşırtan gerçekleri de görmemiz gerekiyor. Taipei 101, dünyanın en büyük ayarlı kütle sönümleyicisine (TMD) mesken sahipliği yapıyor. TMD’ler temelinde Fazla yüksek kulenin sallanmasını azaltmak için rüzgar ve sarsıntılar üzere süreksiz yüklere karşı koyan dev bir metal toptur.

Taipei 101’deki TMD, bir otomobilin amortisörü ile tıpkı işlevi gören hidrolik amortisör kolları ve tampon sistemleri ile desteklenmekte. Kule üzerinde Aka kuvvetler tesir ettiğinde, TMD Aksi tarafta sallanarak topun kütlesini kullanarak süreksiz kuvvetleri sönümleyerek bütün binayı istikrarda tutuyor. TMD, Taipei 101’in 87. sert ile 92. sert ortasında yer almakta.

5. Philippine Arena

Dünyanın en Aka kubbeli arenası olan Philippine Arena, 55.000 oturma kapasite ile Birlikte 27 Temmuz 2014’te inşa edildi. Yapı, Avustralyalı mimarlık firması Populous ve seçkin mühendislik firması Ofis Happold tarafından tasarlandı.

Öte yandan Filipin plakası, dünyanın en Ünlü ve etkin zelzele fay sınırları zincirinin konutu olan Pasifik Ateş Çemberinde yer alıyor ve ülkedeki zelzeleler 8,2 Mw büyüklüğüne kadar ulaşabiliyor. Bölgede birtakım volkanik patlamalardan ve tsunamilerden sismik faaliyetlerin Mesul olduğu da söylenmekte.

Philippine Arena’nın 170 metrelik geniş stadyum çatısı zelzele iç şiddetli fırtınalara dayanacak formda tasarlandı. Ofis Happold zekice bütün Bina için Müstakil bir Temel tasarımı kullandığını açıklamıştı. Bu, arenanın anne yapısal gövdesinin tabanından ve temelinden izole edildiği manasına geliyor. anne Bina ile Temel sistemi ortasındaki boşluk, yüksek güç yayma özelliklerine sahip esnek bir gereç düzenlemesi olan kurşun kauçuk yataklardan (LRB) oluşmakta. Bu sayede üst Bina sabit kalırken, taban ve Temel sistemi zelzelenin şiddetiyle orantılı olarak serbestçe devinim edebilmekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir