Korsan Güvenlik Programlarına Yanaşmayın!

Korsan Güvenlik Programlarına Yanaşmayın!

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Dünya’nın birçok bölgesinde ve ne yazık ki yurdumuzda da birden fazla kullanıcı tarafınca tercih edilmekte olan crack ve free (bedava) güvenlik uygulamaları başa bela olmaya devam etmektedir.

“Kido” adıyla da varsayılan CONFICKER zararlı yazılımı internet üstünden indirilen sahte bir sözde anti zararlı yazılım uygulaması vasıtası ile yayılmıştı. Yaklaşık 10 milyon PC’ye ulaşan zararlı yazılım tüm bilgisayarlara sahip olarak her birini birer botnet üyelerine çevirdi. 4 yıl öncesinde tespit edilmekte olan bu zararlının etkilerine bazı zamanlar ilerleyen senelerde de rastlanıldı. Şimdilerde bu zararlı yazılımın durdurulmuş olduğu (ama siliniebilir değil) düşünülmektedir. 10 milyon bilgisayara bulaşan bu zararlının önümüzdeki herhangi bir tarihte bir çeşit saldırıya yeltenmeyeceğinin garantisini de hiç kimse veremez. Ayrıca ne yazık ki, Conficker botnet ağının neden oluşturulduğu ve gelecekte hangi hedef için kullanılabileceği hala belirsizliğini koruyor.

Anti Virüs Güncellemesine Engel Oluyorlar!

Bu tarz zararlı yazılımlar çoğu zaman kullanıcının sahip olduğu Anti zararlı yazılım programın güncelleme almasına da mani olmasından uygulamayı da çalışamaz duruma getiriyor. Helyum Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Neslihan Aksun konu ile ilgili şu uyarılarda bulundu:

Kullanıcılar kesinlikle araştırma-geliştirme bölgesine yatırım yapmakta olan, globalde varlığını ispatlamış ve sürdüren güvenlik uygulama markalarını tercih etmelidirler.

Kullanıcılar kesinlikle ve kesinlikle kullandıkları bu uygulamanın derli toplu güncelleme almasına izin vermelidirler.

Hız konusu ile ilgilin endişe duyan kullanıcılar bulut imza tekniğini kullanmakta olan, gelişmiş teknolojileri patentinde bulundurmakta olan markaları seçebilirler.

Bazı Ülkeler Tehlikenin Farkında

Bilgi Üniversitesi Bilişim Hukuku Öğretim Görevlisi olan ve Helyum Bilişim Genel Müdürü olan Murat Evren’de  bahsi geçen bu unsur için; “Çeşitli ülkeler risklerin oldukça uzun zamandır farkında ve önlem olarak güvenlik uygulamalarının giriş seviye ürünü olarak kabul edilmekte olan “Anti zararlı yazılım” çözümlerini ücretsiz yani hiçbir şekilde para almadan insanlara dağıtmaktadırlar. Fakat Türkiye’de ne yazık ki, gerek ticari kaygılar, gerekse bu hususta devlet desteğinin olmaması sonucu böyle bir yazılım hiçbir zaman hayata geçirilememiştir” dedi ve “ücretsiz olarak insanlara sunmasak dahi, bu konu ile ilgili çalışmalarımız fazla ciddi olarak devam etmektedir. Ülkemizde Ar-Ge yatırımı olamayan markaların ve crack kullanımın önüne geçmek için fazla yakında Helyum’dan sürpriz haberler alabilirsiniz.” diyen Göçe Türk BT Güvenlik Sektöründe gene lider bir davranışa hazırlandıklarının işaretini verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir