İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Kredi ile birlikte almış olduğunuz evlere banka ipotek koyabilmektedir. İpotek koyulmasının sonrasında da evin satışı çeşitli kanallar, metotlar ile birlikte yapılabiliyor. İpotekli olan ev nasıl satılabilir dersek gereken bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bir evin üstünde ipotek var ise satışlarda ipoteğin kaldırılabilmesi veya yine el değiştirebilmesi gerekir. Alıcı ise evin parasını yine satıcıya nakit bir şekilde ödediği takdir de ilk olarak evin üstünde olan krediyi kapatması gerekiyor. Kredi kapatılınca banka ipoteği de kaldırır. Kalan kısmı da satıcıya takdim edebilmektedir. Yine bu durumda da ev kredisi amacı ile erken döneme cezası da ödenmesi gerekiyor.

Alıcı Krediyi Üstlenebiliyor!

Alıcı olan birey yine ipotekli olan evi satın alabilme amacı ile ek olarak krediyi de üstlenebilmektedir. Kredi ise toplam bedeli evin bedelinden düşük ise yine yapılması gerekmekte oaln ilk olarak krediden sonra kalan tutarın satıcıya verilmesi gerektiğidir. Sonralarında da tapu dairelerine ve yine bankalara haber verip evin üstünde ipotek yeni alıcılara aktarılabilmektedir. Bu durumda da bankanın kredisi yine alıcılara aktarılmaya başlanacaktır. Bu biçimde de ipotekli olan evi alma fonksiyonu gerçekleştirilmektedir. Bir farklı yöntem de ev sahibinin üstünde olan ipoteği kaldırması gerektiğidir. Yine bunun için de oldukça yeni bir çeşit kredi kullanmanız gerekir. Tabi ki de ev kredisinin asla kullanılamayacağından dolayı ihtiyaç kredisi kullanılması gerekenler arasındadır.

İhtiyaç Kredileri ve Ev Kredileri

Bu durumda da ihtiyaç kredilerinin ev kredilerinden daha yüksek faizi ödemesi önem arz ediyor. İhtiyaç kredilerinde de vade çok daha kısa olduğundan dolayı daha yüksek oranlarda da ödeme gerçekleştirilir. Evin yine ipoteğini de oluşturmakta olan kredi kapanınca ev istenildiği üzere satışı gerçekleştirilebilmektedir.

Yine alıcı, satıcının ipoteği kaldırabilmesi amacı ile ödeme de gerçekleştirebilmektedir. Haliyle bu esnada çeşitli riskler oluşabilir. Bu sebeple de alıcı beraberinde satıcı arasında güven ortamının sağlanabilmesi önem arz ediyor. Güven ortamı beraberinde de alıç ıevin parasını satıcıya vermektedir ve satıcı da krediyi kapatmaktadır. Sonrasında da banka ipoteği kaldırır. İpotek kalkınca ev sahibi evini alıcıya takdim etmektedir. Bu durumda da alıcıların son derece dikkatli olmaları gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir