7 Yöntemle Wi-Fi Üzerinden Cihazlarınıza Sızabilirler

7 Yöntemle Wi-Fi Üzerinden Cihazlarınıza Sızabilirler

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Wi-Fi teknolojisi fazla işimize yaramakta olan yalnız bir o kadar da tehlikelere, tehditlere açık bir online bağlantı sistemi. Bu kadar sıklıkla kullanılıyor olması, bilinçsizce kurulması benzeri durumlar ise siber korsanların ekmeğine yağ sürmektedir.

Siber korsanlar veya nam-ı öteki hackerler Wi-Fi ağlarda bulmuş oldukları her güvenlik açığını kaçırmamaları ile tanınmaktadırlar. Güvenlik önlemlerini almadığınız her Wi-Fi bağlantı onlar için birer hedef. Siber korsanlar Wi-Fi üstünden telefonlarımıza sızmak için 7 tekniği fazla kullanıyorlar. Bu 7 zayıf nokta beraberinde ilgili önlemleri almak da bize düşmektedir.

Bedava Wi-Fi Ortak Noktaları

Bu noktalardan nihayetinde her yerde var. Kafeler, bazı yemek yeme yerleri, parklar, eğlence yerleri ve konaklama mekanlarında para ödemeden kullanabilmekteyiz. Sadece biz kullanmamaktadır tabii, siber korsanlarımız da bu noktaları fazla sevmekteler. Bize hiç fark ettirmeden telefonlarımıza sızabilmekteler. Koklama veya “sniffing” şekilde biline teknikle bu noktalarda güvenlik önlemi düşük makineleri bulup, şu şekilde bir yokluyorlar. Onun için bu noktalarda VPN uygulamalarla online dolaşım yapmak daha güvenilir.

Free Wi-Fi zone

Siber korsanların ellerini ovuşturarak, büyük bir keyifle kullandıkları opsiyonlardan biri. Yukarıda anlatmış olduğum açık alanlardan bir tanesinden bankacılık prosedürü yaparsanız büyük risk almış olmaktasınız. Gizli bölüm ve VPN benzeri araçlar kullanmamaktaysanız bütün prosedürleriniz gözlemlenebiliyor. Kaspersky Labs geçtiğimiz sene dünya genelinde 100 banka beraberinde yapılan online prosedürlerden 900 milyon dolar para “tırtıklandığını” açıklamıştır. Onun için güvenilir bir alanın arkasına geçmeden bu prosedürleri Wi-Fi üstünden yapmayın.

Wi-Fi bağlantısını sürekli olarak Açık Tutmak

 

Elbette bağlantıyı yormaz, yalnız belirlenirse canınızı sıkabilir. Özellikle telefonlarınızda Wi-Fi bağlantısını kendiliğinden açık bırakıp dolaşıyorsanız, bu sorun yaratabilmektedir ve basitçe tuzağa düşünüyorsunuz. Wi-Fi bağlantınızı lokasyon bazlı yaparak nerelerde Wi-Fi kullanmanızın güvenilir olabileceğini makinelerinize tanıtabilirseniz, kendisinizi az daha sağlama almış olursunuz.

Mutlaka Firewall Kullanın

Güvenlik duvarları veya Firewall kullanıcılar için olabildiğince elzem uygulamalar. Oldukça fazla oranda tehditleri uzakta tutabilmektedir veya bizi bu hususta uyarabiliyorlar. PC veya akıllı makinelerinizle online trafiğinizi kontrol altında tutabilmekteler. Kullanmak gerek. Lakin Firewall uygulamaları kullanmamaktaysanız siber saldırganların ilk hedefi olmaktasınız.

Şifrelenmemiş internet sitelerini ziyaret etmek

Şunu üzülerek söyleyeyim internet üstünde varolan tanınmış 1 milyon sitenin yüzde 55’i kriptolama tekniği kullanmamaktadır. Bu durum sizlerin internet kullanım alışkanlıklarınızı korsanların masasına meze şekilde sunmuş oldukları demek. Lakin dolaştığınız sitelerin adresinin ön kısmında “kilit” simgesi görmüyorsanız fazla güvende sayılmazsınız. Böyle sitelerde üyelik verileriniz pek de güvence alınmış olmamaktalar.

Güvenlik Yazılımlarını Güncelleme İşlemi

Güvenlik uygulamaları sırf “aksiyon” olsun diye güncellenmiyorlar. Her gün yeni bir tehlikeye maruz kalmamızı önlemek adına altyapılarını güçlendiriyorlar, yeni tehditleri savuşturmak için makineleri hazır hale getirmeye çalışmaktalar. Bu sebepten güncelleme uyarılarını dikkate almanız gerekiyor. Lakin dikkate almamayı tercih ederseniz eski güvenlik modelinizi dikkate alacak bir siber korsan çıkabilir.

Ev Bağlantınızı Güvene Alın

Evimizde olan her şey kapıları kapattığımızda güvende olmamaktadır. Nasıl hırsıza kilit oluyorsa aynı şey siber korsanlar içerisinde geçerli. “Milyonlarca insan arasından ben mi?” yanlışına düşmemelisiniz. Evet, her daim bir ihtimal var ve sizler de bu denizde küçük bir balıksınız. Her an yakalanabilir ve oltaya takılabilirsiniz. Ev ağınızı güvenilir hale getirin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir