Torrent Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Torrent Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Torrent dosya paylaşım sistemi, her ne kadar günümüz çerçevesinde öteki bulut depolama servisleri yoluyla dosya paylaşımları birçok tanınmış hale gelmişse de, hala en fazla tercih edilmekte olan sistemler arasında yer almaktadır. Zira bir dosyaya sahip olan herkesin o dosyayı bütün dünyaya birebir anda takdim edebilmesini sağlamakta olan bu sistem, daha uzun bir süre bizlerle beraber olacak benzeri görünmektedir.

Fakat birçok kullanıcı torrentin çalışma prensibini rahatlıkla anlayamadığından dolayı onu kullanımı zor ve meşakkatli bir iş sanmaktadır. Halbuki gerekli bir kaç bilgiyi öğrendikten ve uTorrent benzeri tanınmış torrent uygulamalarından birisini kullandıktan sonrasında pek bir zorlukla karşılaşmayacağınızı söyleyebilmekteyim.

Yazımızı okurken bir yandan da bu işin en tanınmış programı olan uTorrent’i indirebilir, böylelikle torrent dünyasına giriş yapabilirsiniz.

Torrent Nedir?

Torrent esasta temel anlamda “.torrent” uzantılı bir dosya. Bu dosyanın içeriği ise torrent uygulamaları kullanılarak görülebilmektedir ve içinde paylaşıma sunulan belgelerin indirme verileri yer almaktadır. nihayetinde örnek olarak bedava ve açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımını torrent üstünden indirmek istediğiniz zaman öncelikle .torrent uzantılı dosyayı indiriyor, sonrasında bu dosyayı uTorrent beraberinde açarak içindeki dosya konum verilerinin belirleme edilmesini sağlıyorsunuz. Zaten uTorrent bu verileri kullanarak direkt dosya indirimine de imkân tanımaktadır.

Torrent Nasıl Çalışır?

Sizlere bahsetmiş olduğumuz bu torrent belgelerinin içinde bulunan dosya konum verileri, internetteki sabit bir servera işaret etmez ve o dosyaya sahip öteki kullanıcıların P2P paylaşım verilerine sahiptir. Böylelikle dosyanız indirileceği takdirde bunu yalnızca bir kullanıcıdan değil, o dosyaya sahip olan bütün kullanıcılardan birebir anda indirmeye başlarsınız. Dosyanın toplam MD5 verisi içinde bulunmakta olduğu için indirme prosedürünün sonrasında dosyanın tümlüğü de gene torrent uygulamasınız tarafından doğrulanmaktadır.

Torrent Hakkında Her Şeyi Öğrenin

Torrent Programları (İstemcileri) Nedir?

Torrent uygulamaları veya bazı yerlerde geçtiği haliyle torrent clientleri ise torrent dosyası beraberinde indirilecek dosyalara sahip bireyler arasındaki bir aracı yazılımdır diyebilmekteyiz. Zira .torrent uzantılı belgelerin içeriklerinin doğru biçimde okunması ve daha sonrasında dosyaya sahip kullanıcılarda açık varolan torrent uygulamalarıyla dairin kurulması yardımıyla hedef dosyalar indirilebiliyorlar. Tabii ki sizlerin bilgisayarınız üzerinde uTorrent veya öteki torrent uygulamaları açık durduğunda öteki kullanıcılar sizlerin bilgisayarınız üzerinden da dosya indirmeye devam etmekteler.

Genel Geçer Torrent Terimlerine Giriş

Torrent yoluyla dosya indirmek isterseniz bilmeniz gerekmekte olan bir kaç yöntem bilgi de kuşkusuz lazım. Böylelikle belgeleri indirmek için dikkat etmeniz gerekmekte olan ölçütler ile ilgili daha tecrübeli olacaksınız.

Seed (Ortaklar)

uTorrent’i İngilizce kullanıyor veya torrent sitelerinde geziniyorsanız karşılaşmakta olacağınız birinci terim seed’dir. Türkçe olanlarda ise bu terim ortaklar adıyla geçiyor. Seetmektedir veya ortak şeklinde adlandırılan kişi, indirmek istediğiniz dosyanın tümüne sahip olan ve bunu sizlerin indirmeniz için sunmakta olan bireylere denilmektedir.

Peer (Eşler)

Peer veya eşler kavramı ise seed miktarının aksine dosyanın bir kısmına hakim olan kullanıcıları ifade ediyor. Dosyaları indiren bireyler birebir anda bu belgelerin sekmelerini öteki indirenlere sunmuş oldukları için peer şeklinde adlandırılır, indirmeleri bittikten sonrasında birer seed etme haline gelmektedirler. nihayetinde dosya indirmeye çalışırken esasta siz de bir peer haline geliyor, indirmiş olduğunuz sekmeleri ötekileriyle sunuyorsunuz.

Leecher

Leecher dosyayı birebir peerlar benzeri indiren yalnız onu paylaşmaktan kaçınan bireylere deniliyor. Ancak leecherlara pek iyi gözle bakılmadığını ve paylaşım ruhuna aykırı kabul edildiklerini de belirtelim. Birçok uzun vakitler leecher şeklinde torrent belgeleri indirirseniz kısa süre sonrasında dosya indirirken banlanırsınız.

Torrent Siteleri Yasal mı?

Torrent sitelerinin durumu uzun yıllardır büyük bir tartışma konusu. Zira .torrent uzantılı belgeleri bulabilmemize yardım eden bu sitelerde birçok kullanıcı film, dizi, oyun içerikleri sunuyor ve korsan şeklinde diğerlerine dağıtıyor. Fakat Torrent sistemini hayırlı işler için kullanmak da mümkündür.

Örnek vermek gerekirse  Linux işletim sisteminin değişik dağıtımları genelde torrent üstünden sunmaktadırlar ve böylelikle sabit server masraflarından kurtularak boşa para vermeye gerek kalmamaktadır. Bunlara ek olarak lisanslı uygulamalarınızın kurulum belgelerine torrent üstünden bularak devamlı saklamak mecburiyetinde kalmamak da tercih edilmekte olan yollar arasında. Bu nedenle torrent yasal ve yasal olmayan sınırların birçok arasında kalarak tartışılır hale geliyor.

Hatta Blizzard benzeri fabrikaların oyunlarının belgelerinı daha süratli indirtebilmek için torrent altyapısını kullanmaları da sık karşılaşılanlar arasında. Bu nedenle torrent sisteminin yasallığı sistemin kendisinden birçok onu kullananların amaçları doğrultusunda farklılık gösterebiliyor. Lakin yasal bir şey indiriyorsanız torrent kullanmaktan çekinmenize gerek yok.

Hangi Torrent Yazılımını Kullanmalıyım?

Pek birçok değişik torrent programı kullanıcılara sunuluyor yalnız bunlardan en tanınmış uTorrent denilebilir. uTorrent’in sonrasında BitTorrent de sık kullanılmakta olanlardan. Aşağıdaki bağlantılarda en çok kullanılmakta olan torrent uygulamalarının indirmelerini bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir