Kontrolsüz karbodioksit salınımı, Dünya atmosferini küçültüyor

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Dünya’daki iklim değişikliğinin sebeplerinden biri de denetimsiz karbon emisyonları. Yapılan yeni bir araştırma ise sera gazı oluşumunun Dünya atmosferimizi sandığımızdan daha Çok etkilediğini ortaya koydu. 

Çevre bilimcilerden, atmosferik kimyagerlerden ve Uzay fizikçilerinden oluşan bir grup, NASA’nın 2001’de başlatılan Termosfer, İyonosfer, Mezosfer Enerjetikleri ve Dinamikleri görevinden gelen dataları tahlil etti. Yaklaşık 20 yıllık bilgiyi tahlil eden araştırmacılar, CO2 seviyelerinin Vakit içinde atmosferi nasıl etkilediğini kıymetlendirdi.

Karbondioksit salınımı, Dünya’nın üst atmosferini büzüyor

Journal of Geophysical Research: Atmospheres dergisinde yayınlanan araştırma Dünya’nın üst atmosferinin nitekim de büzüldüğünü ortaya koydu. Alt atmosferde ısıyı emen karbondioksit, bu ısıyı her tarafa tekrar yayarak bir ısınma tesiri yaratır. Ancak üst atmosferde, karbondioksitin uzaya kaçmasına müsaade verilir ve bunun yerine kademeli bir soğumaya neden olur. Bu soğuma tesiri yalnızca stratosferin değil birebir vakitte mezosfer ve termosferin de büzülmesine neden olur.

Stratosfer ve mezosfer, 20 yıldan kısa bir müddet içinde 1.333 metre küçüldü. Araştırmacılar, bunların yaklaşık 342‘sinin karbondioksit soğutmasının direkt bir sonucu olduğunu varsayım ediyor. Stratosfer ve mezosfer soğutması, atmosferik sürükleme ile negatif bağlantılıdır. Atmosfer direncinin, Uzay araçlarının yörüngeden çıkma kabiliyeti için Gerekli olduğu göz önüne alındığındaysa azalmayan karbondioksit birikimi gelecekteki Uzay vazifelerini etkileyebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir