Depolamalı elektrik üretim tesisleri için 110 milyar dolarlık başvuru

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Üretilen gücün bataryalarda depolanmasına ve daha sonra şebekeye satışına müsaade veren depolamalı elektrik üretim tesisi düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yaklaşık 10 gün Evvel Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme, şimdiden güç şirketlerinin ilgisini çekti. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, depolamalı rüzgar ve güneş gücü santrali kurmak için yaklaşık 110 milyar dolarlık yatırım talebi olduğunu duyurdu.

Yeni düzenlemeyle birlikte, şirketler ürettikleri elektrik gücünü şebekeye satmak yerine bataryalarda depolayabilecek. Dilediği tarih ve saatte şebekeye satabilecek. Tesislerde ise depolanan elektriği gereksinim duyduğu saatte kullanabilecek. rüzgar ve güneş gücü santralleri 24 saat boyunca üretim yapabilecek teknolojiye şimdi ulaşamadı. Depolama tesisleri sayesinde güneş gücü ve rüzgar gücü santrallerinde nizamlı güç sağlanabilecek.

Şu anne kadar 110 milyar dolara ulaşan yatırım talebi olduğunu vurgulayan EPDK Lideri Yılmaz, “Düzenleme yayımlanalı şimdi 2 hafta olmadan kurumumuza depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için rekor seviyede müracaat yapıldı. Şu anda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebi Laf konusu. var kapasite dikkate alındığında, bu ölçünün 40-45 milyar dolarının alana yansımasını bekliyoruz.” dedi.

67 bin megavat gücünde başvuru

Şu anne kadar 909 adet depolama tesisi lisansı başvurusu yapıldı. Güneş gücüne dayalı depolamalı elektrik üretim tesisi için Yekün 19 bin 881 megavat gücünde 334 müracaat yapıldı. rüzgar gücüne dayalı depolamalı elektrik üretim tesisi için Yekün 47 bin 468 megavat gücünde 575 müracaat gerçekleşti. rüzgar ve güneş gücü için yapılan müracaatların toplamı ise 67 bin 349 megavata karşılık geliyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe nazaran depolama tesislerinin kapasitesi rüzgar için en az 20 megavat (MW), güneş için en az 10 MW olacak. En Çok ise 250 MW olabilecek. Heyeti güce oranı ise en Çok yüzde 1 olacak. Depolamayla artan güç kapasiteleri (YEKDEM) teşviki kapsamında sayılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir