Karbondioksit açısından zengin bir ortam, bitkilerin gelişimini nasıl etkiler?

Genel Kas 20, 2022 Yorum Yok
Boston Üniversitesi’ndeki bir tarım araştırmacıları takımı, kentsel etrafları daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını ararken yeni bir Fikir ortaya attı. Şehirler daha ağır hale geldikçe, beşerler daha Çok kaynağa gereksinim duydukça ve iklim değişikliği kötüleştikçe, binalar muhtemelen aniden Fazla maksada hizmet edecek. Binaların egzoz çıkışları olduğu kısımların ise bu usul yerler için eksiksiz olduğu ortaya çıktı. 

Deneyin gayesi hakkında konuşan çalışma önderi Buckley, “Binaların içinde, çatı çiftliklerinde bitkilerin büyümesini sağlamak için kullanılabilecek, kullanılmayan bir kaynak olup olmadığını test etmek istedik.” dedi.  

Araştırmacılar, bu CO2’yi denetimsiz bir halde etrafa salmak yerine, binalarının egzozunu deneysel bir çatı bahçesine yönlendirmeyi düşündüler. BÜYÜK GRO lakaplı binanın en üstünde oluşturulmuş bahçede ekilmiş ıspanak ve mısır bulunmaktaydı. Her ikisi de yaygın yenilebilir bitkiler olsa da mısır, ıspanaktan daha az CO2 gerektirecek biçimde fotosentez yapar ve bu yüzden deneyde mısır ve ıspanak seçilmiştir.

Bina egzozuna maruz kalan bitkiler daha süratli büyüdü

Bitkiler, egzozu onlara yönlendiren Aka fanlar ile egzoz havalandırmalarının yakınına yerleştirildi. Takım ayrıyeten, hiç egzoz havası almayan lakin benzeri formda havalandırılan her iki sebzeyi içeren ek bir Denetim sistemi de kurdu.

Binanın egzozuna maruz kalan bitkiler, bir Denetim fanının yanına yerleştirilen bitkilerden dört kat daha hızlı büyümüştü ve artık BÜYÜK GRO üzere çatı sert çiftliklerinin, binaların olağanda boşa giden egzozundan fayda sağlayabileceğine inanmak için somut bir neden var.

Çalışma başkanı Dr. Sarabeth Buckley yaptığı açıklamada, “Bunun, bu sistemin daha da geliştirilmesine ve çatı bahçelerinde ve çiftliklerde son olarak uygulanmasına yol açabileceğini umuyoruz. yapı için güç tasarrufu, karbon çekişi, iklim hafifletme, kentsel ısı azaltma, Lokal Besin üretimi, topluluk oluşturma fırsatları ve estetik ve zihinsel sıhhat yararları üzere Fazla sayıda çevresel ve toplumsal fayda sağlayabilirler.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir