Artemis 1, Ay yolculuğunda dünyamızın güzelliğini bir kez daha gözler önüne serdi

Genel Kas 20, 2022 Yorum Yok
NASA’nın beşerli ay misyonu için kritik değere sahip Artemis 1 aracı bu hafta Dünya’dan fırlatıldı. Artemis 1 misyonu için kullanılan Uzay aracı (SLS), astronotları Ay’a gönderen Satürn V roketinden yaklaşık %15 daha Çok itme gücü üretiyor. 

Artemis 1 vazifesi, astronotların 50 Yıl sonra Ay’ın yüzeyine Geri dönmelerinin önünü açacak. Birinci test uçuşunda Ay’ın etrafına mürettebatsız Orion kapsülü gönderilecek, misyon boyunca birçok teknoloji test edilecek. Artemis misyonuyla asıl hedeflenen, Ay’ın etrafındaki yörüngeye bir giriş kapısı yerleştirmek ve Ay yüzeyinde kalıcı bir üs inşa etmek. NASA’nın Artemis 1 misyonu, 2030’larda gerçekleştirilmesi planlanan Mars misyonlarının temelini oluşturacak.

İşte Artemis 1’den gelen imajlar:

Artemis 1, Deneyim sırasında birçok şanssızlıkla karşılaşsada sonunda geçtiğimiz günlerde Ay’a hakikat olan seyahatine başladı. Artemis 1’in Orion modülü, kimileri Uzay aracını izlemek ve başkaları ayı gözlemlemek için tasarlanmış 16 Tane kamerayı içermekte. Ve NASA’nın Twitter hesabında paylaştığı Artemis 1’den gelen manzaralarda, Uzay aracının adım adım Dünya’dan uzaklaşırken ki görsel ve görüntülerini içermekte. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir