Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Kamikaze İHA Alpagut’un bu sene seri üretimine başlanacak

Kamikaze İHA Alpagut’un bu sene seri üretimine başlanacak

admin admin -
14 0
Yerli savunma Sanayi şirketi STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ), küçük insansız hava aracı Kargu’da yeni ihracata ve akıllı mühimmat Alpagut’ta seri üretime hazırlanıyor. STM genel Müdürü hür Güleryüz, geçen sene Ekim ayında tanıtımı yapılan Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi Alpagut’un bu sene birinci atışının yapılacağını ve sene sonunda hakikat ROKETSAN ile seri üretimine başlanacağını duyurdu.

Kamikaze İHA sınıfındaki Alpagut, İHA’larda, hava araçlarında ve kara araçlarında kullanılabilecek. Alpagut Özellikle de İHA’ların ulaşamayacağı yahut İHA’ların sokulmasının riskli olabileceği ortamlarda kullanılacak. Yaklaşık 60 kilometre menzile, 45 kilogram yüke, 2,3 metre uzunluğa ve 2,5 metre kanat açıklığına sahip. Mühimmatta 11 kilogram parçacık tesirli, zırh delici ve termobarik seçenekli Muharebe başlığı kullanılacak.

STM tarafından geliştirilen ve 2018 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer Meydan Kargu’nun ihracatı için yeni ülkelerle görüşüldüğünü vurgulayan Güleryüz, “Kargu’yu 10’a yakın ülkeye ihraç etmeyi başardık, 10-15 ülkeyle de görüşmelerimiz devam ediyor. Onlardan da beklentimiz yüksek açıkçası.” dedi.
Siber Emniyet alanında yaptıkları çalışmalarla “kaslarını güçlendirdiklerini” belirten Güleryüz, Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Merkezi (SİSAMER) Projesi’nin ikinci fazının yakın vakitte başlayacağını bildirdi. Güleryüz, güvenlik güçleri için yaptıkları data merkezleri, siber Emniyet tahlillerinin Aka çoğunluğunun da tamamlandığını kaydetti. Ayrıyeten STM anne yükleniciliğinde üretilen İ sınıfı fırkateyn İstanbul’u 2023 sonunda teslim edeceklerini açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir