Bayraktar TB2, 2023’e hızlı başladı: Kuveyt’e dev satış gerçekleşti

Genel Oca 18, 2023 Yorum Yok
Baykar’ın açıklamasına göre Bayraktar TB2 SİHA bir İhracat başarısına daha imza attı. Geçtiğimiz yılı epeyce dolu geçiren Bayraktar TB2’ye olan talep görünen o ki 2023’te de tıpkı halde devam ediyor. Açıklananlara nazaran yerli SİHA, dev rakiplerini de süreç içerisinde geride bırakmayı başarmış durumda.

Bayraktar TB2 Meydan ülke sayısı 28’e ulaştı

Baykar tarafından kısa müddet Evvel açıklananlara nazaran, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzalanan 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 SİHA İhracat mukavelesi imzalanmış durumda. Böylelikle Bayraktar TB2 SİHA almak isteyen ve kontrat imzalayan ülke sayısı 28’e yükselmiş oldu. Bayraktar TB2 SİHA Meydan ülkeler ortasında Katar, Ukrayna, Fas, Polonya, Türkmenistan üzere ülkeler bulunuyor.

Öte yandan Baykar’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada Amerika, Avrupa ve Çin‘den Değerli firmaların geride bırakıldığının altı çizildi: “2019 Temmuz ayında başlayan Kuveyt SİHA projesinde Türkiye’nin ulusal SİHA’sı BayraktarTB2 ile Amerika, Avrupa ve Çin’den firmaları rekabette geride bıraktık.”

Kuveyt’in SİHA alımı için 2019’da başlattığı ihalenin kazananı olan Bayraktar TB2, sürecin en başında gösterdiği demo uçuşu ile Aka muvaffakiyet göstermişti. Bayraktar TB2 o devirde havada 27 saat 3 dakika kalarak Türk havacılık tarihinde bir unsur imza atmış ve o Devre kendisine ilişkin olan havada kalma rekorunu kırmıştı.

1.18 milyar dolarlık ihracat

Savunma Sanayi şirketi Baykar, İHA geliştirme sürecine temelinde 2003 yılında AR-GE yatırımlarıyla başlamıştı. O tarihten beri firmanın gelirlerinin yüzde 75’inin ihracattan elde edildiği bildiriliyor. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran Baykar, savunma ve havacılık alanında İhracat başkanı oldu. 2022’de ise imzalanan kontratların İhracat oranı ise yüzde 99,3’e ulaştı. Bildirilenlere nazaran Baykar, 1,18 milyar dolarlık İhracat hacmine ulaşmış durumda. Firmanın 2022 cirosu ise 1,4 milyar dolar seviyesinde.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir