Intel CEO’su açıkladı: Yarı iletken, petrolden daha önemli hale geliyor

Anakart Driverları, Donanım Oca 18, 2023 Yorum Yok
Günümüz global siyaseti üzerinde en Aka tesire sahip faktörlerden bir tanesi de petrol. Lakin Intel CEO’su Pat Gelsinger’a nazaran yarı iletken sanayisi önümüzdeki 50 Yıl boyunca petrol rezervlerinin pozisyonundan Fazla daha Kıymetli bir hale gelecek.

Yarı iletken, petrol sanayisinden daha Kıymetli olacak

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNN’den Julia Chatterley’e konuşan Gelsinger, petrol rezervlerinin pozisyonunun nihayet 50 yıldır jeopolitiği belirlediğini lakin önümüzdeki yarım yüzyılda ki en Değerli faktörün petrol olmayacağını söyledi: “Teknoloji tedarik zincirlerinin nerede olduğu ve yarı iletkenlerin nerede üretildiği Kıymetli olacak.”

Intel, Oregon, New Mexico ve Arizona’daki fabrika tesislerine ek olarak, İsrail, İrlanda, Malezya, Almanya ve İtalya’daki milletlerarası operasyonlarını genişletirken Ohio’da da yeni tesisler inşa ediyor. Şirket, iki ABD fabrikasına 20 milyar dolar ve yeni Avrupa fabrikalarına 90 milyar dolara kadar yatırım yaptığını açıkladı. Gelsinger, bu yatırımın sırf Intel’e fayda sağlamadığını, birebir vakitte “dünyanın geleceği için en kritik kaynağın küreselleştirilmesi” için de Gerekli olduğunu söylüyor. Gelsinger, “Coğrafi olarak istikrarlı, esnek tedarik zincirine muhtaçlığımız var” dedi.

Tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi Kıymetli olacak

Pandeminin getirdiği yarı iletken kıtlığı, araçlar iç neredeyse içinde çip bulunan her eseri etkiledi. Hatta bu durum ABD‘nin, 52 milyar doları çip üreticileri için sübvansiyonlara gidecek olan 280 milyar dolarlık CHIPS Yasasını geçirmesine yol açtı. Gelsinger, “Covid krizinden ve çıktığımız bu Fazla yıllı seyahatten bir şey öğrendiysek, o da tedarik zincirlerimizde esnekliğe muhtaçlığımız olduğudur.” ifadelerini kullandı.

Yarı iletken tedarik zincirini çeşitlendirme gayretinin gerisindeki bir öbür Öğe de Tayvan. Dünya pazarının yaklaşık %50’sini besleyen ülkeden yonga ihracatı geçen Yıl yüzde 18,4 arttı. Fakat Tayvan ve Çin artan bir tansiyonun içerisinde bulunuyor. Bu da yeni bir çip krizine neden olabilir.

Çin Milletlerarası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin baş ekonomisti Chen Wenling, geçen Yıl ABD Çin’e “yıkıcı yaptırımlar” uygularsa Çin’in TSMC’yi ele geçirmesi gerektiğini söyledi. Bu telaffuz ABD’nin yaptırımlarından Evvel söylenmişti. TSMC’nin lideri o vakitten beri kimsenin şirketi zorla Denetim edemeyeceğini Anlatım etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir