Jamess Webb, yakın galaksilerden çarpıcı görüntüler yakaladı

Genel Şub 20, 2023 Yorum Yok
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılan James Webb Teleskobu, Samanyolu’na yakın galaksilerde yeni oluşan yıldızları birinci Kez görüntülemeyi başardı. Yeni manzaralar, yıldızların evrimine ait çalışmalara Kıymetli bir Fer tutabilir. 

Jamess Webb yakın galaksilerden manzaralar yakaladı

Dünyanın dört bir yanından 100’den Çok araştırmacının yer aldığı Physics Beygir High Angular resolution in Nearby Galaxies (PHANGS) işbirliği tarafından yürütülen çalışma, uzay rasat teleskobunun birinci birkaç ayında yakalanan 19 spiral galaksiyi içeriyor. Bu galaksiler ortasından M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 ve NGC 1433 ise astronomları hayrete düşürdü.

Bu bağlamda Kanada Alberta Üniversitesi’nden Erik Rosolowsky, “Genç yıldızların oluşumundan kaynaklanan gücün, etrafındaki gazı nasıl etkilediğini direkt görüyoruz ve sahiden dikkat cazip,” kelamlarını lisana getirdi.

Üstteki NGC 7496 imgesi, galaksinin sarmal kollarının birbirinin üzerine bindiği  “kavernöz kabarcıklar” ve “birbiriyle örtüşen kabuklar” ile dolu. NASA’ya nazaran, genç yıldızların güç saldığını ve birtakım durumlarda etraflarındaki yıldızlararası ortamın gaz ve tozunu dışarıya çıkardığını gösteriyor.

Webb’in Orta Kızılötesi Aygıtı (MIRI) tarafından yakalanan imajlar, bir yıldızın Ömür döngüsünün birinci evrelerine Fer tutuyor diyebiliriz. Bilmeyenler için teleskobun Biricik orta kızılötesi aygıtı olan MIRI, ışıklarının birçoklarını orta kızılötesinde yayan en soğuk objeleri ve son derece Irak galaksileri incelemek için kullanılıyor.

Ekip üyelerinden Karin Sandstrom ise, ”James Webb’in, Hubble’da karanlık olan bölgeleri detaylı olarak görmelerine İmkan sağladığını açıkladı. Böylelikle Sandstrom, “yıldız oluşumundan kaynaklanan ışığın yıldızlararası ortamdaki toz tarafından emildiğini ve kızılötesinde Geri yansıtıldığı, ayrıntılı bir gaz ve toz ağına Fer tuttuğunu” belirtti.

Bir diğer NGC 1365’in manzarası ise, Uzaklık yıldızların ışığını tüketen ve bunu kızılötesinde Geri yayan gaz ve toz kümelerinin yumaklarını gösteriyor.

PHANG grubunun baş bilimcisi Janice Lee ise, teleskopun çözünürlüğü sayesinde birinci Kez yıldız oluşumunun tam bir sayımının yapılabileceğini lisana getirdi. Lee’ye nazaran bu sayım, ”yıldız oluşumunun ve Geri bildiriminin yıldızlararası ortama nasıl tesirde bulunduğunu, akabinde yeni nesil yıldızlara nasıl yol açtığını yahut yeni nesil yıldızların oluşmasını nitekim nasıl engellediğini anlamamıza Yardımcı olacak.”

Bilindiği üzere James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan imgeler, Dünya’ya ulaştığında halka Aleni olarak yayınlanıyor. Bu noktada PHANGS takımı iç olmak üzere araştırmacılara kainatın sırlarını çözmek için inanılmaz bir fırsat sunuyor diyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir