AMD gelecek planlarını açıkladı: DLSS’e yanıt gelmiyor

Anakart Driverları, Donanım Şub 20, 2023 Yorum Yok
Ekran kartı pazarında yaşanan rekabet, Yapay zekâ teknolojilerinin iç olması ile Bir arada Aka oranda değişti. Nvidia’nın bu taraftaki çalışmalarına Cevap olarak saf performansa odaklanan AMD ise, istikbal nesil RDNA 4 mimarisi için çalışmalara başladı. Bugün Radeon Kıdemli reis Yardımcısı David Wang ve AMD Bilgi Süreç ve Grafik İş Ünitesi reis Yardımcısı Rick Bergman, şirketin istikbal planları hakkında Kıymetli ipuçları paylaştı.

AMD RDNA 4 mimarisinden birinci ayrıntılar geldi

Japon teknoloji yayını 4Gamers’a verdiği demeçte AMD, rakibi Nvidia’nın ekran kartı pazarındaki yapay zekâ çalışmalarını kabul etti. Ancak yonga devi, manzara sürece ve performans yükseltmeleri konusunda yapay zeka hesaplama kaynaklarının yaygın bir kullanım alanı bulamadığını düşünüyor. 

Bilindiği üzere AMD’nin kendi imaj sürece teknolojisi FSR, DLSS’e kıyasla Yapay zekâ hızlandırması kullanmıyor. Bu noktada yonga devi, Yapay zekânın imaj işlemeden ziyade dünya oluşturma, NPC’ler ve NPC Yapay zekası üzere oyun tecrübesini geliştirmek için kullanılabileceğini belirtti.

Ayrıca AMD, grafik süreç yüklerinde ekran kartlarının işlemciden daha Müstakil hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Çünkü yonga devinin bu tarafta çalışmaları zati bulunuyor. Bilmeyenler için RDNA 3’ün en dikkat çeken yeniliklerinden biri CPU seviyesindeki ek yükü Aka ölçüde kaldırmayı hedefleyen Multi Draw Indirect (MDI) oldu. Böylelikle AMD, RDNA 2’ye kıyasla 2,3 kata kadar verimlilik artışı elde etmeyi başardı. Bu noktada RDNA 4’ün daha Çok yenilik sunacağını söyleyebiliriz. 

AMD, RDNA 4’ün ne Vakit tanıtılacağı ve kullanıma sunulacağına dair rastgele bir bilgi paylaşmadı. Lakin RDNA 3 mimarisi üzerinde çalışmaların sürdüğünü düşünürsek, muhtemelen 2024 yılına kadar beklememiz gerekecek. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir