James Webb Uzay Teleskobu, derin uzayda yoğun miktarda buz keşfetti

Genel Oca 25, 2023 Yorum Yok
NASA’nın şimdiye kadarki en kuvvetli Uzay gözlemevi olan James Webb Uzay Teleskobu (JWST yahut Webb), ağır bir moleküler bulutun derinliklerini gözlemledi ve Ömür için Fazla Kıymetli olan bir sıra molekül de iç olmak üzere Güçlü çeşitlilikte bozulmamış yıldızlararası buz buldu.

James Webb’ten bir muvaffakiyet daha

Webb, ilim insanlarının Chameleon I ismini verdiği moleküler bir Uzay bulutunu gözlemledi. Dünya’dan yaklaşık 500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu yer, genç yıldız oluşumlarının olduğu en yakın yıldız oluşum bölgelerinden birisi pozisyonunda. ilim insanları bu alandaki birtakım noktaları daha öne gözlemleyemiyordu çünkü birtakım bölgelerde o kadar ağır gaz ve toz Mevcut ki rasat için gereken arka plan ışığı buralardan geçemiyordu. Chameleon I üzere bulutlarda bulunan gaz, toz ve diğer malzemeler vakitle çökerek yıldızlar ve gezegenler oluşturuyor. Oluşacak sistemlerin kimyasını ise bulutta bulunan moleküller belirliyor.

Artık ise Webb’in kızılötesi kamerası (NIRCam) iç olmak üzere kuvvetli araçları sayesinde, astronomlar Chameleon I’in tozlu kalbini araştırdılar ve bulutta yüklü ölçüde buz keşfettiler. Bu buzlar karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt üzere hayati elementleri içeriyor. Münasebetiyle bulut su, karbondioksit, karbon monoksit, metan ve amonyak oluşumu bakımından hayli güçlü.

“James Webb olmadan gözlemleyemezdik”

Maryland, Baltimore’daki Uzay Teleskobu ilim Enstitüsünde Webb proje bilimcisi olan Klaus Pontoppidan, “Webb olmadan bu buzları gözlemleyemezdik” açıklamalarını yapıyor ve ekliyor: “Bu kadar soğuk ve ağır bölgelerde, arka plandaki yıldızdan gelen ışığın birçok engelleniyor ve yıldız ışığını algılamak ve münasebetiyle moleküler buluttaki buzları belirlemek için Webb’in kusursuz hassasiyeti gerekliydi.”

Yapılan müşahedeler sonucunda Chameleon I’in tozlu kalbi -263 santigrat derecede. Gözlemlenen Meydan birebir vakitte bir protostar oluşumunun birinci basamaklarında bulunuyor. Bu ortada Webb tarafından yapılan müşahedeler aslında nihayet derece kolay. Fakat bu kolaylık yüksek bir hassasiyet gerektiriyor. Webb’in uzaydan elde ettiği bilgiler aslında Fer spektrumlarının incelenmesiyle oluşturuluyor. Bu araştırmada Chameleon I’in ardındaki iki yıldızdan gelen ışığı kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir