iPhone kapandı açılmıyor sorunu (Çözüldü)

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok

Bir iPhone’un başına gelebilecek en Üzücü şeylerden biri, ani kapanıp açılmamasıdır. kimi iPhone güncelleme sonrası açılmama sıkıntısıyla baş başa bırakabilir. iPhone’unuz Fazla uzun müddet Apple (elma) logosunda kalabilir ve olağan kilit ekranına geçmeyebilir. iPhone açılmıyor durumu, rastgele bir iPhone modelinde yahut iOS sürümünde oluşabilir. iPhone kapandı, açılmıyor ise sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

iPhone kapandı açılmıyor sorunu tahlil yolları 📴

iPhone kapandı açılmıyor ise en süratli ve kolay tahlil yolu; iPhone’u Geri yüklemek. iPhone’u kurtarma modu ve DFU moda alıp Geri yüklemek de sıkıntınızı çözebilir. iPhone açılmıyor, elma logosunda kalıyor ise tekrar çalışır duruma getirmek için işte yapabilecekleriniz:

1. iPhone’u yine başlatmaya zorlayın 📱

Apple logosunda kalan iPhone’u açmanın en süratli yolu, aygıtı tekrar başlatmaya zorlamadır.
 • iPhone 6s ve evvelki modellerde: Uyut/Uyandır düğmesi ile anne Ekran düğmesine tıpkı anda basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde bırakın.
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için: Uyut/Uyandır düğmesi ile Ses Kıs düğmesine basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde bırakın.
 • iPhone 8 ve sonraki modellerde: Ses Aç düğmesine basın bırakın, akabinde Ses Kıs düğmesine basın bırakın, akabinde Yan düğmeye basılı tutun. Apple logosunu görene kadar düğmeye basılı tutun.

2. iOS kurtarma programı ile iPhone’u Geri yükleyin 📲

Tenorshare ReiBoot, iPhone için kurtarma aracı ve “iPhone Apple logosunda takılı kaldı” iç iOS ile ilgili birçok sorunu çözebiliyor. Üstelik iPhone’unuzdaki datalar silinmiyor ve jailbreak gerektirmiyor.

iPhone Geri yükleme nasıl yapılır 🔽

 • ReiBoot’u açın ve iPhone’unuzu kabloyla bilgisayarınıza bağlayın.
 • Standard Repair butonuna tıklayın.
 • Download’a tıklayarak iPhone’unuz için yazılımı indirin.
 • İndirme tamamlandığında, Start Standard Repair’a tıklayın.
 • Onarım tamamlandığında, ekrandaki yönergeleri takip edin.

iPhone’u kurtarma moduna almak, kurtarma modundan çıkarmak için de bu programı kullanabilirsiniz. “iPhone elma simgesinde kalıyor” başta olmak üzere birçok sorunu kendi başınıza çözebilirsiniz. iPhone açılmıyor, Apple logosunda kalıyor ise bu araçla sıfırlamak işe yarayabilir.

3. iPhone’u kurtarma moduna alın ve iTunes’da Geri yükleyin 📵

Mac kullanıyorsanız Finder’dan, Windows PC kullanıyorsanız iTunes ile iPhone’u kurtarma moduna alabilirsiniz.

iPhone kurtarma moduna nasıl alınır 🔽

 • iPhone’u USB Lightning kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
 • Windows’ta iTunes programını, Mac’te Finder’ı açarak iPhone’u yine başlatmaya zorlayın.
 • Kurtarma ekranını görene dek düğmelere basılı tutun.
 • iTunes’da yahut Finder’da bağlı iPhone’un altında iPhone’u güncellemek ve Geri yüklemek için bir pencere göreceksiniz.
 • Geri Yükle seçeneğine tıklayın.

iPhone’u bu yolla Geri yüklemek bilgilerinizi siler; iletileriniz, fotoğraflarınız iç iPhone’daki her şeyi kaybedersiniz. iPhone’u fabrika ayarlarına döndürme olarak da geçen bu süreç, hayli kolaydır.

4 . iPhone DFU moda alarak Geri yükleyin ⬇️

DFU (Aygıt Firmware Yükseltmesi) moduna almak, iPhone’un yazılımı yine yükler ve kurtarma moduna nazaran tesirlidir. PC’de iTunes, Mac’te Finder açıkken iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın ve şu adımları izleyin:

iPhone DFU moda alma 🔽

 • iPhone 6s ve evvelki modellerde: anne Ekran düğmesi ile Kilit düğmesine basılı tutun. Yaklaşık 10 sn. sonra anne Ekran düğmesine basılı tutmaya devam ederken Kilit düğmesinden parmağınızı kaldırın.
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için: Yan düğme ve Ses Kıs düğmelerine basılı tutun. Yaklaşık 10 sn. sonra Sesi Kıs düğmesine basılı tutarken Yan düğmeyi bırakın.
 • iPhone 8 ve sonraki modellerde: Sesi Aç ile Ses Kıs düğmelerine süratlice basın, akabinde ekran kapanana kadar Yan düğmeye basılı tutun, akabinde Yan düğme ile Ses Kıs düğmesine basılı tutun. Birkaç saniye sonra Ses Kısma düğmesine basılı tutarken Yan düğmeyi bırakın.

Hangi model olursa olsun, Apple logosunu görmemeniz gerek. Elma logosunu görüyorsanız düğmelere daha kısa müddet basılı tutarak tekrar deneyin. iPhone ekranı Siyah ve  iTunes yahut Finder iPhone’u kurtarma modunda algıladıysa süreç başarılıdır. Kurtarmayı seçin ve iPhone’u yine başlatmaya zorlayın.

5. Telefonunuzu şarj etmeyi deneyin 🔋

iPhone’unuz açılmıyorsa pili büsbütün bitmiş olabilir. Telefonunuzu 1-2 saat şarjda bırakın.

Telefon, Yeniden açılmıyorsa Lightning temas noktasını Denetim ederek kir, Kir olup olmadığından emin olun. Bu noktada paklık için telefon hoparlör temizleme yazımıza göz atabilirsiniz. Lightning kablonuzda bükülme, kırılma, yıpranma olup olmadığını da Denetim edin, gerekirse kabloyu değiştirin. iPhone’u bilgisayarın USB portu yerine direkt Sıkıntı adaptörüne takın.

6. Donanım sorunu olabilir 💡

iPhone’unuz bu süreçlerin hiçbirine Karşılık vermiyorsa, Sıkıntı donanımsal olabilir. iPhone, su hasarı aldıysa kimi bileşenler arızalanmış olabilir. Telefonunuzu düşürdüyseniz ekran yahut dahili bileşenlere ziyan vererek çalışmasını engelleyebilir. iPhone’lar ne kadar sağlam olursa olsun üretim yanlışından kaynaklı arızalanma mümkünlüğü vardır; bu, enderdir lakin olabilir.

iPhone’unuz açılmıyor mu? iPhone kapandı, açılmıyor veya iPhone elma logosunda takılı kalıyorsa cihazı direkt Apple’a götürmek dışında yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu Kılavuz yazıdaki Yalın lakin tesirli iPhone kurtarma adımlarını takip ederek sorunu kendi başınıza çözebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir