Türkiye yeşil hidrojen üretimine yoğunlaşıyor

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın “Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası” planına nazaran 2035 yılına kadar ve 2050 yılına kadar iki kademede yeşil hidrojen üretimi yaygınlaştırılacak. Çevreci, pak ve yenilenebilir güç kaynağı olan yeşil hidrojene Ehemmiyet verilecek.

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hidrojene geleceğin güç taşıyıcısı gözüyle bakıyoruz.” sözlerini kullanarak hidrojene verilen ehemmiyeti anlatmıştı. Yeşil hidrojen, yenilenebilir güç kaynakları kullanılarak suyun elektrolizi usulüyle elde edilen enerjiyi Anlatım ediyor. Çevreci olmasıyla dikkat çekiyor. Sıfır emisyon avantajının yanı Dizi güç yoğunluğu istenen bölümlerde kullanılabilmesi, taşıma kolaylığı ve depolama maliyetlerinin düşük olması da yeşil hidrojeni öne çıkarıyor.

Kg başına üretim maliyeti 2035’e kadar 2,4 dolara düşecek

Türkiye, 2053’te net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor. Bu doğrultuda 2030 yılından başlayarak 2053 sonuna kadar hidrojenin doğal gaza karışım oranının yüzde 12’ye ulaşması sağlanacak. 2035’e kadar yeşil hidrojenin kilogram başına üretim maliyetinin 2,4 dolara düşürülmesi, 2050 yılına gelindiğinde ise 1,2 dolar düzeyine düşürülmesi hedefleniyor. Elektrolizör konseyinin gücünün ise 2030’da 2 gigavata, 2035’te 5 gigavata ve 2053 yılında 70 gigavata çıkarılması amaçlanıyor.

PV Magazine mecmuasına Türkiye’nin yeşil hidrojen planları hakkında değerlendirmelerde bulunan Oxford Güç Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Vazifelisi Gulmira Rzayeva, “Türkiye hakkında konuştuğumuzda her şey mümkün. Bu hidrojen amacına ulaşılacağından eminim. Yenilenebilir güçteki fiyat eğilimleri, su kapasitesi, Lokal talep ve yatırım dayanak programlarının esnekliği hidrojen fiyat iddialarını destekliyor.” dedi.

Rzayeva, Türkiye’nin orta vadede elektroliz teknolojisini ithal edeceğine lakin önümüzdeki on Yıl içerisinde yerli elektroliz üretmek için inovasyona yatırım yapılacağını kelamlarına ekledi. Rzayeva şu tabirleri kullandı:

“Şu Lahza prestijiyle Şayet Türkiye yeşil hidrojene yönelmeye karar verirse elektrolizör ithal etmesi gerekiyor. Türkiye, önümüzdeki yıllarda güneş gücü teknolojisinde gördüğümüz muvaffakiyet hikayesini tekrarlamaya çalışacak. On Yıl Evvel güneş gücü panellerinin yüzde 100’ünü ithal ediyordu. Artık ise güneş panellerinin yüzde 90’ına kadar yerli olarak üretim yapıyor.” dedi.

Türkiye’nin hidrojen gayelerinin önündeki en Aka mahzurun siyaset meçhullüğü olduğunu söyledi. Kelamlarının devamında, “Birkaç Yıl içinde pazarın ne olacağı Fazla meçhul. Piyasaya yönelik rastgele bir düzenleme ya da tasarısı yok. Hidrojen üretim ve İhracat tesislerine yatırım yapmanın pek Fazla riski var. Türkiye’nin net bir tabloya sahip olması biraz Vakit alacak.“ dedi. Türkiye’de Enerjisa Üretim’in Bandırma Güç Üssü’nde yeşil hidrojen üretimine başlandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir