iPhone 14 Pro Max’in maliyeti hesaplandı: iPhone 13’ten fazla

Genel Şub 14, 2023 Yorum Yok
Bilindiği üzere Apple, Avrupa pazarında satışa sunulan iPhone 14 modellerinde 100 Euro’luk bir artışa gitti. Peki ülkemizde 45 bin 999 TL fiyat etiketi ile satılan iPhone 14 Pro Max‘in Apple’a maliyeti ne kadar? Counterpoint tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, akıllı telefonu oluşturan kesimlerin maliyetini ortaya çıkardı. 

iPhone 14 Pro Max’in maliyeti belirli oldu

Yapılan araştırmaya nazaran, iPhone 14 Pro Max’i üretmek için gereken bileşen maliyetinin ortalama 464 dolar olduğu açıklandı. Bu sayı, bir evvelki amiral gemisi iPhone 13 Pro Max’e kıyasla yüzde 3,7’lik bir artışı temsil ediyor. Fiyat artışına neden olan en Aka değişimin ise her Vakit Aleni ekran ve A16 Bionic veyeni kamera sisteminden kaynaklandığını belirtelim.

Counterpoint’e nazaran Apple A15 Bionic’ten A16 Bionic’e geçiş, fiyatın 11 dolar artmasına neden oldu. Benzer şekilde önceki modele nazaran yüzde 65 daha Aka bir sensör alanına sahip olan Sony’nin yeni 48MP kamera sistemi, iPhone 14 Pro Max’in Yekün maliyetine kestirimi olarak 6,30 dolar ekliyor. Böylelikle 128 GB iPhone 14 Pro Max’i oluşturan modüllerin maliyeti, Yekün fiyatın yaklaşık yüzde 42‘lik bir kısmını oluşturuyor.

Ancak görünüşe nazaran Apple, öteki alanlardaki tasarruflarla yüksek bileşen maliyetlerinin bir kısmını dengelemeyi başarmış. Zira iPhone 12 serisine eklenen 5G takviyesi, bileşen maliyetlerinde yıldan yıla en Aka artışlardan biriyle sonuçlanmıştı. Günümüzde ise 5G’nin daha yaygın hale gelmesi, hücresel ekipman fiyatlarında Değerli bir düşüşe neden oldu. 

Ayrıca paylaşılan sayıların, 128 GB depolama alanına sahip bir iPhone 14 Pro Max için sadece bileşen maliyetini kapsadığını hatırlatalım. Zira araştırmaya montaj, sevkiyat, patent fiyatları, yazılım geliştirme, reklam ve lojistik gibi öteki maliyetler iç edilmememiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir