iOS 16.4 ne zaman çıkacak, beklenen özellikler neler?

Genel Mar 15, 2023 Yorum Yok
Apple, 16 Şubat tarihinden itibaren bir sonraki işletim sistemi güncellemesi iOS 16.4’ü beta test sürecine almıştı. O vakitten beri Apple, geliştiriciler ve halka Aleni beta testçileriyle iOS 16.4’ü test ediyor ve eksikliklerinden arındırıyor. Pekala iOS 16.4 ne Vakit çıkacak ve iOS 16.4’ün beklenen özellikleri neler?

iOS 16.4 güncellemesi ne Vakit çıkacak?

Apple, klasik bir hale dönmüş bir şekilde iOS 16.4 güncellemesi ile Birlikte iPadOS 16.4, macOS Ventura 13.3, tvOS 16.4 ve watchOS 9.4’ü yayınlayacak. Apple, resmi olarak bu güncellemelerin “ilkbahar” periyodunda yayınlanacağını söylüyor. nihayet bilgilere nazaran Apple, iOS 16.4 güncellemesini Mart ayı sonunda yahut Nisan ayının birinci haftalarında tanıtacak.

iOS 16.4 beklenen özellikleri

iOS 16.4 bir Ara güncelleme olmadığından Aka bir güncelleme olarak piyasaya çıkış yapacak.  iOS 16.4 güncellemesi ile Birlikte birtakım uygulamalarda değişikliklere gidilecek, yeni emojiler eklenecek, Çeşitli yeni özelleştirme seçenekleri eklenecek ve en kıymetlisi iOS 16.4 ile 5G Türkiye’de faal hale gelecek.

Yeni emojiler

iOS 16.4 ve kardeş güncellemeleri, birinci olarak Eylül 2022’de onaylanan yeni Unicode 15 emoji karakterleri ile daha da zenginleşiyor. Eklenecek olan yeni emojiler ortasında sallanan baş, pembe kalp, mavi kalp, gri kalp, eşek, geyik, kara kuş, kaz, kanat, denizanası, sümbül, bezelye kabuğu, zencefil, yelpaze, tarak, flüt, marakas ve bir sıra sola ve sağa bakan el seçenekleri yer alacak.

Safari web push bildirimleri

Bir ‌iPhone‌ yahut ‌iPad‌ üzerinde Ana Ekrana web uygulaması olarak eklenen web siteleri, tıpkı Mac’te olduğu üzere iOS 16.4/iPadOS 16.4’te Web Push bildirimleri gönderebilecek. Hasebiyle Daimi takip ettiğiniz yahut güncellemelerini almak istediğiniz web sitelerinden anlık bildirimler artık alınabilecek. Sitelerin gönderdiği bildirimler, öbür klasik bildirimler üzere görülecek.

Elbette bu bildirimlere öncelikle onay vermeniz gerekiyor ve dilerseniz Ayarlar, Bildirimler kısmından bu müsaadeler yönetilebilir. Bu bildirimler ayrıyeten Odak moduna iç edilebilir olacak. Hasebiyle gelen bildirimleri günlük özetler biçiminde alabilir, bildirimlerin ne Vakit yahut nasıl alacağını seçebilirsiniz. Birebir vakitte anne Ekrana eklenen bu web siteleri tıpkı olağan uygulamalarda olduğu gibi bildirim rozetlerine de sahip olacak. Chrome gibi üçüncü taraf tarayıcılar da artık kullanıcıların Paylaş menüsünden anne Ekrana web siteleri ve web uygulamaları eklemesine müsaade verecek.

Apple Books için sayfa çevirme animasyonu

‌iOS 16‌’nın piyasaya sürülmesiyle Apple, uygulamanın birinci günlerinden beri kullanılan klâsik sayfa çevirme animasyonunu ortadan kaldırmak için Apple Books’ta değişiklikler yaptı. Lakin kimi Apple Books kullanıcıları bu sayfa çevirme animasyonunun kaldırılmasından şikayetçiydi. iOS 16.4 ile artık uygulamaya bu animasyon tekrardan ekleniyor.

HomeKit

Apple, iOS 16 ile Bir arada HomeKit aksesuarlarında tecrübesi güzelleştirmek için yeni bir mimariye geçileceğini duyurmuştu. Fakat yaşanan sıkıntılardan Dolayı iOS 16.2’de bu değişiklik kaldırılmıştı. Artık sıkıntılar düzeltiliyor ve Homekit yenileniyor. Yeni HomeKit mimarisi, akıllı konut aksesuarları ile Apple aygıtları ortasındaki irtibatın güvenilirliğini ve verimliliğini artırmayı amaçlıyor.

Podcast ve Music uygulamasında yenilikler

Apple, iOS 16.4 ile Bir arada Podcast uygulamasında Çeşitli değişikliklere gidiyor. Bunlar hem araç sürerken hem de olağan kullanımda kolaylık sağlamayı hedefliyor. Dinlediğiniz podcastin sonraki kısımlarına geçmek, kaydedilen kısımları yine dinlemek üzere seçenekler artık Kitaplık kısmında olacak. Music uygulamasına ise profiline gitmeyi kolaylaştıran besbelli bir düğme ekleniyor olacak.

Bunların yanında en Kıymetli yenilik ise Türkiye için 5G’nin etkin hale getirilecek olması diyebiliriz. ek olarak kimi kısayol değişiklikleri, Acil SOS özelliğinde küçük değişiklikler ve Always On Display – Daima Aleni Ekran’da Ufak ayarlamalar Tekrar iOS 16.4’ün içinde olacak. bütün değişiklikler bunlarla sonlu değil, Apple birebir vakitte Değerli Emniyet güncellemelerini de iOS 16.4 ile getirecek. iOS 16.4 güncellemesi, iOS 16 çalıştıran bütün aygıtlar için yayınlanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir