Intel’in yeni nesil Arc ekran kartları ikiye katlayarak geliyor

Anakart Driverları, Donanım Mar 27, 2023 Yorum Yok
Intel, masaüstü ekran kartı pazarından beklenenden daha uygun performans sergiledi. Arc Alchemist serisi ekran kartları Özellikle fiyat avantajlarıyla tercih edildi. Intel’in var jenerasyondaki en kuvvetli kartı Nvidia’nın RTX 3060 serisiyle emsal performans gösteriyordu lakin yeni gelen bilgiler Arc Battlemage serisiyle performans çıtası yükselecek.

Intel daha kuvvetli geliyor

RedGamingTech tarafından yayınlanan slaytlarda Battlemage serisinin istikbal piyasaya adım atacağı görülüyor. 2024’ün birinci yarısında piyasaya girmesi beklenen seriden Evvel 2023’ün ikinci yarısında kod ismi “Alchemist+” olan Alchemist serisinin yeni sürümünün piyasaya sürülmesi planlanıyor. Battlemage serisine dönecek olursak bu jenerasyondaki en Aka GPU’nun “BMG-G10” olarak isimlendirildiğini görüyoruz.

Paylaşılanlara nazaran Arc Battlemage, performans segmentinde rekabet edecek ve Nvidia’nın GeForce Ada GPU’larına benzeri bir TSMC 4 nm sınıfı EUV üretim teknolojisiyle inşa edilecek. Aktarılan teknik özelliklerde BMG-G10 ile Birlikte evvelki jenerasyonun en güçlüsü ACM-G10 GPU’ya kıyasla Xe-Core sayısının iki katına yani 32’den 64 adede yükseldiği dikkat çekiyor. Ayrıyeten yeni kuşakta 256 bit hafıza data yolu ve 48 MB L2 önbellek ayrıntıları da gözlerden kaçmıyor.
Tezler Battlemage serisinin ışın izleme performansında Aka geliştirmeler getireceğini söylüyor lakin saf performans konusunda Intel, istikbal Yıl da en zirveyi hedeflemeyecek üzere görünüyor. Çünkü bahsi geçen BMG-G10 GPU’su RTX 4080’e Güç sağlayan “AD103” GPU’suna yalnızca kalıp olarak benziyor. Intel, Xe-Core sayılarını ikiye katlayarak 8192 çekirdeğe ulaşmış olsa da RTX 4080 (9728 çekirdek) seviyesine erişmeyi başaramamış. Bu nedenler Battlemage serisinin performans çıtası RTX 4070 Ti ile RTX 4080 ortasında bir yerde olması olası.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir