Nvidia, video kodlama akışı sınırlarını yükseltmeye başladı: İşte desteklenen modeller

Anakart Driverları, Donanım Mar 27, 2023 Yorum Yok
Günümüzde Özellikle Yapay zeka teknolojilerine olan yatırımları ile ses getirmeyi başaran Nvidia, ekran kartlarına ek özellikler kazandırmaya devam ediyor. Bugün Tom’s Hardware, GeForce GPU’ların yerleşik görüntü kodlama donanımında dikkat çeken bir yenilik keşfetti. 

Maxwell mimarisine kadar geçerli olacak

Bilmeyenler için GeForce ekran kartlarında yerleşik olarak bulunan NVENC kodlayıcı, eş vakitli olarak üç adede kadar görüntü akışı dayanağı sunuyor. Yeni güncelleme ise bu sınırlamayı hafifletiyor diyebiliriz. Nvidia’nın var şoförleri tarafından desteklenen birden fazla GPU, artık beş adede kadar görüntü akışına takviye sunacak.

Yeni değişikliğin tam olarak ne Vakit kullanıma sunulduğu açıklanmadı. Fakat Tom’s Hardware tarafından hazırlanan rapor, 18 Mart tarihinden itibaren geçerli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ek kodlama yeteneklerinin kilidini açmak için yeni GeForce şoförlerini yüklemeniz gerekebilir.

Bildirilenlere nazaran eş vakitli görüntü kodlama takviyesi, 2014 yılında karşımıza çıkan Maxwell mimarisine kadar destekleniyor. Paylaşılan listede, GeForce 750 Ti’dan RTX 4000 serisine kadar birçok model yer alıyor. Böylelikle yeni değişiklikten yararlanmak isteyen kullanıcıların yeni yahut kuvvetli bir karta gereksinimi olmayacak. Lakin görüntü kodlama yeteneklerinin var kartın donanımı ile hudutlu olacağını belirtmekte fayda var. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir