Intel’e 20 yıl önceki bir patenti ihlal ettiği için yaklaşık 1 milyar dolar para cezası kesildi

Anakart Driverları, Donanım Kas 18, 2022 Yorum Yok
Intel’in başı Yine patent ihlali nedeniyle kederde. Reuters’in servis ettiği habere nazaran bir Teksas mahkemesi çip üreticisinin patent firması VLSI Technology‘ye 949.8 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Intel’in patent ihlali yaptığı argümanıyla açılan davada mahkeme epey süratli bir halde karara vardı.

Sadece altı gün süren duruşmaların akabinde mahkeme Intel aleyhine karar verdi. Böylelikle dünyaca Ünlü çip üreticisi yaklaşık 20 Yıl önce yayınlanan veri işlemeyle ilgili bir patenti ihlal etmekten hatalı bulundu. Lakin davacı VLSI Technology’nin neredeyse 1 milyar dolar fiyatındaki Nakit cezası için biraz daha beklemesi gerekecek. Çünkü Intel kararı temyize taşıyor.

Intel temyize gidiyor

Konuyla ilgili İzah yapan bir Intel sözcüsü, şirketin karara “kesinlikle katılmadığını” ve temyize gitmeyi planladığını söyledi. Ayrıyeten davanın “ABD patent sisteminin hemen reforma gereksinimi olduğunu gösteren pek Fazla örnekten biri” olduğunu belirtti.

Bu ortada VLSI Technology’nin bir patent trolü olduğunu hatırlatalım. Firmanın Laf konusu patenti Hollandalı çip üreticisi NXP Semiconductors‘tan satın aldığı belirtiliyor. Davacıya nazaran Intel bahse bahis teknolojiyi rastgele bir patent lisans mukavelesi olmaksızın Skylake ve Cascade Lake işlemcilerinde kullandı.

VLSI Technology’nin avukatı duruşmada Intel’in çiplerinin “saniyede milyonlarca ve milyonlarca kez” patent ihlali yaptığını savundu. Heyet ise şirkete talep ettiği zararın tamamının ödenmesine karar verdi. Intel’in avukatı mahkemeye teknolojiyi kendi mühendislerinin geliştirdiğini ve Çağdaş mikroişlemcilerinin VLSI Technology’nin eski teknolojisiile çalışmayacağını söyledi.

Patent trolü nedir?

Patent trolü, patentleri rastgele bir üründe kullanmak emeliyle değil de Öbür firmalara dava açarak para kazanma amacıyla satın Meydan kuruluşlara deniyor. SoftBank Group‘un sahibi olduğu Özel kapital şirketi Fortress Investment Group’a bağlı VLSI Technology de bunlardan biri.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir