Intel’den Nvidia’ya yanıt: Tarayıcılar için video yükseltme teknolojisi geliyor

Anakart Driverları, Donanım Mar 05, 2023 Yorum Yok
Hatırlayacak olursak kısa müddet Evvel Nvidia, RTX Görüntü Harika Resolution isimli yeni görüntü yükseltme teknolojisini duyurmuştu. Bilmeyenler için Nvidia’nın Tensor çekirdeklerinden faydalanan bu teknoloji, tarayıcı tabanlı görüntülerin çözünürlüğünü Aka oranda arttırmayı başarıyor. Şimdi harici GPU pazarına adım atan Intel‘in de, Chromium tabanlı tarayıcılar için benzer bir teknoloji üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. 

Intel’den yeni görüntü yükseltme teknolojisi geliyor

Kısa müddet Evvel Intel mühendislerinin yeni bir görüntü yükseltme teknolojisi geliştirdiğini duymuştuk. Lakin nasıl çalıştığı ve hatta çalışıp çalışmadığı tam olarak net değildi. Artık VideoCardz, bu teknolojinin belirli Intel ekran kartlarında desteklendiğini ve Chrome merkezli manuel bir değişiklik ile aktif hale getirilebileceğini keşfetti.

Buna nazaran uyumlu GPU modeline sahip kullanıcılar, donanım hızlandırma özelliği aktifleştirilen Chrome 109 ve üzeri sürümlerde “–enable-features=IntelVpSuperResolution” kısayol komutunu kullanarak Intel VSR’ye ulaşabiliyor. Ancak şu Lahza için Intel Arc serisi, 10.nesil Intel Core ailesi ve üzeri ekran kartlarına dayanak sunulduğunu belirtelim.

Paylaşılan ekran manzaraları, görüntü kaynağı ve grafik ünitesinin süreç gücüne bağlı olarak Intel VSR’nin farklı sonuçlar sağladığnı gösteriyor. Lakin Yine de gözle görülür bir kalite artışı yaşandığını söyleyebiliriz. Yeni yükseltme teknolojisinin ne Vakit kullanıma sunulacağı şimdi bilinmiyor. Hakikaten Intel, böyle bir özelliğin planlandığını bile doğrulamadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir