Intel için kabus olabilir! AMD Zen 5’in performansı ortaya çıktı

Anakart Driverları, Donanım Nis 12, 2023 Yorum Yok
AMD’nin Zen 5 çekirdek mimarisini yakın bir Vakit içerisinde tanıtması beklenmiyor fakat görünüşe nazaran firma birinci mühendislik örneklerini şimdiden laboratuvarlarda test ediyor. Moore’s Law is Dead, tanınan bir kıyaslama testini çalıştıran Zen 5 donanımına sahip sisteme ilişkin bir ekran imajı paylaştı ve bu ayrıntılar Zen 5 mimarisinin performansı hakkında ipuçları verebilir.

Mühendislik örneği EPYC Turin’e ait

Öncelikle bahsi geçen işlemcinin Ryzen serisi bir işlemci olmadığını, çift soketli bir Zen 5 EPYC işlemcisi olduğunu belirtelim. AMD istikbal yıl EPYC Turin işlemcilerini piyasaya sürmeyi planlıyor ve bu da muhtemelen istikbal jenerasyonun bir mühendislik örneği. Öte yandan ekran imajına baktığımızda bu gizemli Zen 5 mimarili EPYC Turin sisteminde toplamda 128 çekirdek ve 256 Amel parçacığı olduğunu görüyoruz. Hasebiyle tek sokette 64 çekirdek ve 128 Amel parçacığı bulunuyor.
Bununla Bir arada her çip, Zen 4 çekirdekleri ile aynı ölçüde L2 ve L3 önbelleğine sahip üzere görünüyor, ancak L1 önbelleğinde bir yükseltme Laf konusu. L1 önbelleği, Zen 4’te çekirdek başına 4 KB’den Zen 4’te 80 KB’ye çıkarak %25’lik bir artış yaşıyor. Bu ortada, L2 önbelleği çip başına 64 MB (çekirdek başına 1 MB) ve L3 önbelleği 256 MB (çekirdek başına 4 MB) düzeyinde. Saat suratları ise sırasıyla 2,3 GHz ve 3,85 GHz olarak görülüyor. Açıkçası bu bedellerin bir yıldan uzun bir müddet sonra çıkacak bir işlemcinin mühendislik örneği için Fazla yüksek.

Performans Fazla iddialı

Performans tarafındaysa çift AMD EPYC Turin sisteminin Cinebench R23 testinde yaklaşık 123.000 puan aldığı görülüyor ki bu Fazla uçuk bir sonuç. Zira var çift 96 çekirdekli EPYC Genoa yongalarıyla karşılaştırıldığında bu erken mühendislik örneği EPYC Turin 64 çekirdekli işlemci, yüzde 15 kadar daha süratli.

AMD’nin resmi Zen 5 açıklamalarında gelişmiş performans ve verimlilik amaçlarının olduğu ve işlemcilerin büsbütün tekrar inşa edilmiş bir mikro mimariyle geleceği aktarılıyor. Ayrıyeten Yapay zeka ve makine tahsili vurgusu da kıymetli. bütün bu test sonuçları bir canavara işaret etse de bütün bunların birer söylenti olduğunu unutmamak gerek. İlerleyen devirlerde Fazla daha ayrıntılı bilgiler ortaya çıkacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir