Intel, gözünü Samsung’a çevirdi: En büyük ikinci çip üreticisi olmayı hedefliyor

Anakart Driverları, Donanım Kas 14, 2022 Yorum Yok
Yakın vakitte çip üretimi hacmini arttırmak için Aka yatırımlara imza atan ABD merkezli yonga devi Intel, istikbal planları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şirket, yarı iletken pazarında Samsung‘u geçerek dünyanın en Aka ikinci Müstahsil olmayı planlıyor.

Intel, gözünü Samsung’a çevirdi

Nikkei Asia ile yaptığı bir röportajda Intel Foundry Services Lideri Randhir Thakur ”Hedefimiz on yılın sonunda dünyanın 2 numaralı dökümhanesi olmak ve lider dökümhane marjları elde etmeyi umuyoruz.açıklamasında bulundu. Böylelikle yonga devinin, şu anda dünyanın en Aka ikinci çip üreticisi olan Samsung Foundry ile rekabet içerisine gireceğini söyleyebiliriz.

Tarihsel olarak bakıldığında sahip olduğu tesislerde sadece kendisi için üretim gerçekleştiren Intel, geçtiğimiz Yıl Aka bir adım atarak üretimin öteki şirketlere de açıldığını duyurdu. Buna ek olarak ABD’deki dökümhane operasyonlarını genişletmek için 20 milyar dolar ve dünya çapında Yekün 70 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan şirket, Japonya’da bulunan İsrailli bir döküm firması olan Tower Semiconductor’u da satın almayı planlıyor.

Günümüzde Avrupa ve şimal Amerika’da üretim gerçekleştiren Intel, Asya pazarında bulunan Samsung ve TSMC’ye kıyasla Aka bir maliyet dezavantajına sahip. Lakin yonga devi, AMD, Apple, Intel ve Qualcomm iç olmak üzere büyük yarı iletken firmalarına daha yakın olma fırsatını elinde bulunduracak. 

Intel, çip üretim süreci düğümleri için agresif bir yol haritasına sahip olsa da, rakibi Samsung ve TSMC şimdiden 3nm üretime başladı ve 2025 yılına kadar 2nm’ye geçiş yapmayı planlıyor.  Bu nedenle şirketin gelecekte atacağı adımlar Aka bir merak konusu diyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir