Intel, belirli 11.Nesil ‘Tiger Lake’ işlemcilerin fişini çekiyor

Anakart Driverları, Donanım Nis 06, 2023 Yorum Yok
Kısa mühlet Evvel 13.Nesil Raptor Lake mimarili işlemcilerini piyasaya süren Intel, eski nesil mimarilere olan dayanağını yavaş yavaş kesmeye başladı. Bu bağlamda geçtiğimiz ay Rocket Lake-S işlemcilerin üretimden kaldırılacağını duyuran yonga devi, artık listeye belli 11.nesil ‘Tiger Lake’ işlemcileri de ekledi.

Belirli 11.Nesil ‘Tiger Lake’ işlemciler kullanımdan kaldırılıyor

Yapılan açıklamaya göre Intel, Ocak 2024’e kadar belirli 11.nesil ‘Tiger Lake’ işlemcilerin üretimini durdurmayı planlıyor. Bununla Birlikte sürecin bu hafta başladığı belirtilirken, CPU’ların resmi olarak “kullanım ömrünün sonu” durumuna gelmeden Evvel birkaç etabı olacak. 

Intel tarafından paylaşılan listeye baktığımızda, oyun dizüstü bilgisayarları için muhtemelen en tanınan CPU’lardan biri olan Core i7-11800H iç olmak üzere beş taşınabilir 11. nesil Core-H serisi işlemci yer aldığını görüyoruz. Şirket ayrıyeten dört B serisi “masaüstü” CPU’nun da üretimden kaldırılacağını doğruladı. Bu CPU’ların Özellikle Intel NUC Extreme sistemlerde kullanılan mobil/masaüstü hibrit tahliller olduğunu hatırlatalım.

Paylaşılan bilgilerin ışığında, Tiger Lake serisinin birkaç hafta Evvel kullanımdan kaldırılan Rocket Lake masaüstü CPU’lara katılacağını söyleyebiliriz. Bu durum, 11. jenerasyon Intel Core ailesinin sonuncu sonuna işaret ediyor. Nitekim ilerleyen periyotlarda listeye öteki modellerin de iç edileceğini belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir