Depremzedelerden Özel İletişim Vergisi ve telsiz kullanım ücreti alınmayacak

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile zelzeleden etkilenen vatandaşlar Çeşitli vergilerden ve kullanım fiyatlarından muaf tutuldu. Karar, OHAL ilan edilen bütün vilayetlerdeki vatandaşlar için geçerli olacak

Yeni sınırlardan özel İrtibat Vergisi (ÖİV) alınmayacak

Depremden etkilendiğini belgeleyen şahısların yeni taşınabilir aboneliklerinden birinci tesis Özel Bağlantı Vergisi (ÖİV) alınmayacak. Yıllık 260 TL fiyatındaki bu fiyat, yeni sınır sahiplerinden peşin yahut 12 aya bölünmüş halde Tahsil ediliyordu. Sarsıntıdan etkilenen bireyler bu fiyattan muaf tutulacak.

Tüm abonelerden 3 ay telsiz ruhsat ve kullanım fiyatı alınmayacak

Deprem bölgesindeki vatandaşlar, her ay taşınabilir operatörler tarafından Tahsil edilen telsiz ruhsat ve kullanım fiyatından 3 ay muaf olacak. Zelzeleden evvelki nihayet 24 saat içerisinde OHAL ilan edilen vilayetlerde şebekeye bağlanan yahut operatöre kayıtlı adresi OHAL ilan edilen vilayetlerde olan var aboneler bundan yararlanacak. Telsiz kullanım fiyatı yıllık 113,14 TL olarak belirlenmişti. Üç aylık fiyat 28,28 TL’ye denk geliyor.

Bir diğer değişiklik ise Vergi Adap Kanunu’nda yapıldı. Taşınabilir operatörler ve internet servis sağlayıcıları, OHAL ilan edilen vilayetlerdeki müşterilerinin 6 Şubat’tan sonraki borçlarını silmeleri halinde bu tutarları vergiden düşebilecek. Firmaların borçları silmesi teşvik ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir