Intel, Almanya’dan daha fazla teşvik istiyor, maliyetler ikiye katlandı

Anakart Driverları, Donanım Mar 09, 2023 Yorum Yok
Global çip krizi yaşanırken kesenin ağzını açarak devasa yonga tesislerinin temellerini atan Intel, küresel ekonomik kriz ile Birlikte zorlanmaya başladı. Maliyetler ikiye katlanırken Yeniden hükümetlerden teşvik istemeye başladı.

Intel teşviğe doymuyor

2021 yılında Avrupa’da inşa edeceği tesisler için 33 milyon avroluk bir paket duyuran Intel, Almanya’nın Magdeburg tesislerine de 17 milyar avroluk yatırım yapacaktı. Bunun karşılığında da Alman hükümeti 6.8 milyar avro teşvik verecekti.

Geldiğimiz noktada ise yalnızca Magdeburg tesislerinin maliyeti 30 milyar avroyu geride bıraktı. Bu da zati badirede olan Intel için kriz demek. Firma daha Evvel Alman hükümetinden 3.8 milyar avro daha teşvik istemişti lakin artık bu sayı 5 milyar avroya kadar çıkabilir. Yani Intel toplamda 12 milyar avro üzere bir teşvik alacak ve neredeyse Magdeburg tesislerinin yarısını karşılamış olacak.

Alman hükümetinin buna ne yanıt vereceği merakla bekleniyor. Otomotiv endüstrisinin belkemiği olan Almanya Özellikle çip krizinde Fazla yıpranmıştı. Bu nedenle Intel’i Aka bir sevinçle karşılamışlardı. Ne Mevcut ki pirince giderken meskendeki bulgurdan olmak tabiri yaşanıyor. öbür taraftan bütçenin tamamını Almanya’ya harcayan Intel’in alacağı teşvik ölçüsü İtalya’da inşa edeceği tesislerin geleceğini de direkt etkileyecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir