Yapay zekalı Bing Microsoft tarihinde rekor kırdı

Genel Mar 09, 2023 Yorum Yok
Kısa müddet Evvel ChatGPT tabanlı Bing arama motorunu kullanıcılar ile buluşturan Microsoft, Yapay zeka alanındaki atılımlarından Sonuç almaya başladı. Bugün yapılan duyuruda Microsoft’un Çağdaş Hayat, Arama ve Aygıtlardan Mesul reis Yardımcısı Yusuf Mehdi, Yapay zekalı Bing’in günlük 100 milyon etkin kullanıcıyı geride bıraktığını duyurdu.

Google ve Bing rekabeti Hız kazanıyor

Görünüşe nazaran ChatGPT’nin Bing’e entegre edilmesiyle arama platformunda hatırı sayılır bir değişim yaşanıyor. Konu hakkında yer verilen açıklamada Yusuf Mehdi, arama motorunda yaşanan yükselişi ” Arama + Yanıtlar + Sohbet + Oluşturma’yı Biricik bir tecrübede birleştirmenin eşsiz bedelinin doğrulanması olarak görüyoruz” kelamlarıyla yorumladı. 

Bu istatistiklere ek olarak yetkili isim, arama motoru rekabetinde Bing’in Ufak bir oyuncu olduğunu doğruladı. Lakin Microsoft, platformun ivme kazandığını ve aktif kullanıcı sayısının üçte birinin yeni kullanıcılardan oluştuğunu söylüyor. Gerçekten paylaşılan datalar, Yapay zekalı Bing’in duyurusundan bu yana 45 milyondan Çok sohbet gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bu sohbet oturumlarının yüzde 15’i ise yeni içerik oluşturmak için kullanıldı.

Yeni duyuru, Microsoft’un Yapay zeka atılımı ile Google’a karşı kuvvetli bir adım attığını gösteriyor diyebiliriz. Çünkü Microsoft’un atağından kısa bir müddet sonra Google, Bard isimli yeni sohbet botunu tanıttı. Ancak yeni Yapay zeka, tanıtım sırasında verdiği yanlış yanıtlar ile şirketi 100 milyar dolarlık kayba uğrattı. Bu nedenle Bard için işlerin en azından şimdilik pek yeterli gitmediğini söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir