İlginç alternatif: Modvion ve RES ortaklığında “ahşap” rüzgar türbini kulesi dönemi başlıyor

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
Ulaşımı şiddetli pozisyonlarda ve Aka rüzgar türbinlerinin inşasındaki en Aka Sıkıntı lojistik faaliyetlerdir. Çünkü kulelerin dikileceği pozisyona götürülmesi başlı başına Aka bir maliyet sorunu. Bu alanda teknoloji önderi pozisyonunda olan Modvion ise çelikten kuleler yerine rüzgar türbinleri için ahşap kuleler inşa ediyor.

Modvion ve dünyanın en Aka Müstakil yenilenebilir güç şirketi RES arasındaki Amel birliği, ahşap rüzgar türbini kulelerinin hayatımıza girmesini kolaylaştırıyor. Yapılan mutabakat kapsamında RES, Modvion’un modüler, lamine ahşap kulelerini İskandinav ülkelerindeki projelerde tanıtacak.

2026’dan itibaren kullanılmaya başlanacak

Muahede kapsamında 2026‘dan itibaren on Yıl boyunca yılda yaklaşık 20 kule tedarik edilmesi ön görülüyor. Hasebiyle projenin yaklaşık bedeli 353 milyon dolar seviyesinde. rüzgar OEM devi Vestas tarafından desteklenen Modvion, çeliğe Müsait bir alternatif olacağını umduğu hafif, taşıması kolay kuleleri ticarileştirmeye çalışıyor. RES ile kurulan temas sanayinin ağır sikletleri Vattenfall ve Enel ile de potansiyel yakınlaşmayı sağlayabilir.

Nordics’teki RES CEO’su Matilda Afzelius şunları söyledi: “Maliyet açısından en verimli rüzgar gücünü üretmek için daha uzun türbinler inşa etmemiz gerekiyor. İşte bu noktada Modvion’un tahlili Fazla Değişik hale geliyor. 290 metre yükseklikte daha kuvvetli rüzgarlara ulaşarak emisyonları azaltabilmek, bir Lahza Evvel projelerimize iç etmek istediğimiz bir teklif.”

Ahşap kuleler kimi tasaları de beraberinde getiriyor. mesela yangın ve kullanım ömrü üzere. Modvion, ahşap kulelerinin su ve nem geçirmeyen bir boya ile kaplandığını ve ürettikleri kulenin ömrünün 25-30 Yıl olduğunu belirtiyor. Ki bu ömür, rüzgar türbininin mekanik kesimlerinin ömründen fazla.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir