ABD yaptırımları yüzünden Apple, Samsung’a muhtaç konuma düştü

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
Apple, iPhone üretiminde apansız Çok tedarikçi ile Bir arada çalışıyor. Fakat ABD’nin Çin’e yönelik uygulamış olduğu ticari yaptırımlar teknoloji devi Apple’ın Çinli tedarikçilerle olan bağlantısını sonlandırıyor. Bu bağlamda yeni bir rapora nazaran Apple’ın iPhone’ların hafıza yongaları için Samsung’un kapısını çalacağı belirtiliyor.

Yaptırımlar Apple’ı Samsung’a muhtaç bıraktı

Apple, Çinli tedarikçi Yangtze Memory Technologies‘den (YMTC) 128 katmanlı 3D NAND flash hafıza tedarik edecek ve bu eserleri Çin’de satacağı iPhone’larda kullanacaktı. Fakat ABD’nin yaptırımları Apple’ın planlarını altüst etmiş vaziyette. Şayet bir ticaret mahzuru olmasaydı Apple’ın bütün iPhone hafıza yongalarının yaklaşık yüzde 40’ını YMTC’den tedarik edeceği söylenmekte.

DigiTimes’a nazaran California merkezli firmanın YMTC’nin yerine iPhone çip siparişlerinin yaklaşık yüzde 40‘ını anne rakibine kaydırması bekleniyor. Çünkü Apple halihazırda iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ekranlarının Aka bir kısmını Samsung’tan tedarik ediyor. Samsung birebir vakitte dünyanın en Aka hafıza üreticilerinden birisi pozisyonunda.

Öte yandan Çin’li YMTC’nin başı ABD ile de kederde. Çünkü firma, ABD tarafından en esaslı ticari yaptırımlara maruz kalmış Huawei’ye yönelik yasakları çiğnemiş ve telefon üreticisine hafıza tedariği sağlamıştı. Lahza itibariyle iPhone bellekleri Western Digital, SK Hynix ve Kioxia tarafından karşılanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir