Enerji depolama tesisleri düzenlemesi yürürlüğe girdiği

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
Yenilenebilir güç bölümünün uzun müddettir beklediği “enerji depolama tesisleri” düzenlemesi 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Güç depolama tesislerinin lisanslandırılması ve güç depolama sistemlerinin yapıları hakkında konular belirlendi. Yeni düzenleme ile depolama teknolojileri geliştiren yerli ve yabancı şirketlerinin yatırımlarının artması hedefleniyor.

Lisanslı ve lisanssız elektrik üretim tesislerine kurulan depolama tesisleri bundan bu türlü “depolamalı elektrik üretim tesisi” olarak isimlendirilecek. Depolama tesisi olarak lisans almak isteyen şirketler EPDK’ya müracaat yapacak.

Lisans Meydan şirketler, ürettikleri elektrik gücünü şebekeye satmak yerine bataryalarda depolayabilecek. Dilediği tarih ve saatte şebekeye satabilecek. Bu sayede üreticilere satış vakti konusunda esneklik sağlanmış olacak. Öbür bir avantaj olarak da rüzgar, güneş ve hidroelektrik tesisi kesintili tesislerde tabiat kurallarından Dolayı kesintili üretim yapılıyor. Depolama tesisleri sayesinde tertipli güç sağlanabilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe nazaran depolama tesislerinin kapasitesi rüzgar içinen az 20 megavat (MW), güneş için en az 10 MW olacak. En Çok ise 250 MW olabilecek. Heyeti güce oranı ise en Çok yüzde 1 olacak. Depolamayla artan güç kapasiteleri (YEKDEM) teşviki kapsamında sayılacak.

Uluslararası Güneş Gücü Derneği Türkiye Kısmı Günder Yönetim Heyeti Üyesi Eren Engür, lisans müracaatlarının 2023’ün ortalarında EPDK tarafından onaylanacağını açıkladı. Yeni yönetmeliğin, yılda 1GW üzerinde büyüyen güneş gücü bölümünü Olumlu manada destekleyeceğini söyledi. Engür, “Güneş panelleri aracılığıyla günde yedi ila sekiz saat boyunca başarılı halde güç depoluyoruz. Artık Dizi Geri kalan 17-18 saatlik güç gereksinimini, güç depolama tesisleriyle karşılayamaya geldi.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir