İki galaksinin çarpışması 1 trilyon Güneş’ten daha parlak bir patlama yarattı

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
NASA geçtiğimiz gün, 250 milyon Fer yılı uzaklıkta, Serpens takımyıldızında birleşme sürecindeki iki spiral galaksinin James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen yeni bir imajını yayınladı. NASA, “Arp 220” olarak isimlendirilen iki spiral galaksinin çarpışmasının yaklaşık 700 milyon Yıl önce başladığını ve muazzam bir yıldız oluşumu patlamasına yol açtığını söylüyor.

Güneş’ten 1 trilyon kat daha parlak

NASA yetkilileri bir haber bülteninde “Bu, bir trilyon Güneş’ten daha Çok parlaklığa sahip ultra parlak bir kızılötesi galaksidir (ULIRG)” dedi. Yaklaşık 200 yıldız kümesinin 5.000 Fer yılı çapındaki ağır, tozlu bir bölgede yer aldığı düşünülüyor. Bu Ufak bölgedeki gaz miktarının bütün Samanyolu galaksisindeki gaz ölçüsüne eşit düzeyde olduğunun da altı çizildi.

Bilim insanları Arp 220’nin hem en yakın ultra parlak kızılötesi galaksi hem de Dünya’ya en yakın üç galaktik birleşmenin en parlağı olduğunu söylüyor. Lakin belirtildiği üzere ortaya çıkan Fer kızılötesi dalga uzunluklarında, hasebiyle insan gözü bunu algılayamıyor. Fakat Webb’in sahip olduğu dahili rasat araçları kızılötesi dalgaları da algılayabildiği için bu iki galaksi Dava bir çalışma alanı haline geliyor.

Bu ortada üstteki görsel Webb tarafından çekilen, alttaki görsel ise Hubble tarafından çekilen görsel.

Daha Evvel radyo teleskoplar Arp 220’nin 500 Fer yılından daha az bir kısmını kapsayan 100 süpernova kalıntısı görmüş ve Hubble Uzay Teleskobu da iki anne galaksinin çekirdeklerinin birbirinden sırf 1.200 Fer yılı uzaklıkta olduğunu keşfetmişti. Lakin Webb’in imgesi, İlgi cazip derecede parlak Fer kaynağı hakkında daha da Çok detay sağlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir