Geleneksel barkodlar tarih oluyor! 2027 yılına kadar QR kodlarla değiştirilecekler

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Neredeyse 50 yıldır tanıdık bir manzara olan barkod, dünyadaki Derhal derhal her tüketici eserinin ambalajında bulunuyor. Lakin bu standart barkodlar 2027 yılına kadar daha yetenekli bir halefi olan QR tarzı 2D kodlarla değiştirilecek. Bu sayede tüketicilerin bir Eser hakkında kolay bir formda daha Çok bilgi edinmesini sağlanacak.

Barkodlar tarih oluyor

İnce ve kalın dikey çizgilerle dolu tanıdık barkod karesi onlarca yıldır kullanılıyor. Tüketim eserlerinde kozmik olarak kullanılmakta olan bu barkodların fonksiyonelliği ise sonlu diyebiliriz. Öte yandan hem yatay hem de dikey eksenlerde kodlanmış Fazla daha Çok bilgi tutabilen 2D versiyonlar Fazla daha yetenekli bir yapıya sahip. Standart 12 haneli barkodun bilakis, Fazla sayıda küçük, Biricik tek nokta içeren kare yahut dikdörtgen üzere görünen 2D versiyonları (QR kodları bir versiyonudur), bir Eser hakkında Fazla daha Çok bilgiyi barındırabilir.

Aktarılanlara nazaran bu QR üslubu 2D kodlar sayesinde mağazalar ürün Geri çağırmalarına anında Cevap verebilecek, hatalı eserleri tespit edebilecek ve raflardan kaldırabilecek. ek olarak son kullanma tarihi yaklaşan besinleri işaretleyebilecek ve müddeti dolmadan Evvel indirim sunulabilecek. Bunların yanında tüketiciler ise içerikler, tarifler ve potansiyel alerjenlerden promosyon tekliflerine ve eserin nasıl Geri dönüştürüleceğine ait bilgilere kadar her şey iç olmak üzere bir sıra faydalı dataya çevrimiçi olarak ulaşabilecek.

2027’ye kadar 2D barkodlara geçilmek isteniyor

Birinci Sefer 1994 yılında Japon fabrikalarında otomobil modüllerini etiketlemek için kullanıldığından beri QR kodlarının popülaritesi artmaya devam ediyor. Fakat en Aka yükseliş pandemi sırasında yaşandı diyebiliriz. Puma, ABD mağazalarında ve eserlerinde 2D barkodları kullandığını duyuran birinci şirket oldu. Bu barkodlar, spor ayakkabıların materyalleri ve şirketin sürdürülebilirlik uğraşları hakkında bilgilere temas verecek. Milletlerarası alanda ise bu kodlar Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da besinlerin tazeliğini ve raf ömrünü göstermek için kullanılıyor.

Barkod sanayisini denetleyen ve kâr emeli gütmeyen standartlar kuruluşu GS1 US, 2027 yılına kadar büsbütün 2D barkodlara geçilmesini amaçlayan ‘Sunrise 2027’ teşebbüsünün gerisinde yer alıyor. Kısa bir müddet Evvel perakendecilerin 2D’ye geçişe Amade olup olmadıklarını değerlendirmeleri için bir test kiti de yayınlanmış vaziyette.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir