IBM, sağlık araştırmaları için dünyanın ilk kuantum bilgisayarını kurdu

Anakart Driverları, Donanım Mar 26, 2023 Yorum Yok
IBM ve Amerika’nın en düzgün sıhhat kurumlarından birisi olan Cleveland Clinic, uzun müddettir devam eden iştiraklerini IBM Quantum System One kuantum bilgisayarı ile taçlandırdığını duyurdu. IBM Quantum System One, sıhhat araştırmaları ve biyomedikal keşifler için Özel olarak tahsis edilen dünyadaki birinci kuantum bilgisayarı olacak.

Sağlık araştırmaları için dünyanın birinci kuantum bilgisayarı

IBM ve Cleveland Clinic, 2021 yılında Discovery Accelerator merkezini kurmuştu. Yaklaşık on yıllık bir Amel birliği sonucunda kurulan bu merkez HPC, Yapay zeka ve kuantum bilişim kullanımı yoluyla biyomedikal araştırmalar yapmayı hedefliyor. IBM Quantum System One kuantum bilgisayarı da Discovery Accelerator merkezinin bir modülü olacak. Cleveland Clinic CEO’su ve Lideri Tom Mihaljevic, yaptığı açıklamada “Bu teknoloji, sıhhat hizmetlerinde ihtilal yaratma ve hastalar için yeni bakım, tedavi ve tahlillere hakikat ilerlemeyi hızlandırma konusunda muazzam bir ümit vadediyor.” dedi.
IBM ve Cleveland Clinic ortasındaki bu yüksek teknoloji iştirakiyle Alzheimer ve diğer hastalıkları olan hastalara Yardımcı olabilecek tesirli ilaçları bulmak isteniyor. Birebir zamanda tedavi yahut cerrahi müdahale sonrası risklerin kestirim edilmesi üzere farklı biyomedikal alanlarda araştırmalar yapılacak.

Projede IBM teknolojileri kullanılacak

IBM’in dünya çapında System One tabanlı 20’den Çok kuantum sistemi bulunuyor. Quantum System One platformu üç farklı işlemciyi destekliyor: 27-qubit Falcon, 65-qubit Hummingbird ve 127-qubit Eagle. Cleveland Clinic yerleşkesindeki sistemde 127 kübitlik model kullanılmış. Birkaç Yıl içinde Amade olduğunda 400 kübitlik IBM System Two’nun da kurulması planlanıyor.

IBM tıpkı vakitte projeye gelişmiş Yapay zeka teknolojileriyle de takviye sağlayacak. IBM halihazırda kimyasal moleküllerin özelliklerini iddia etmek için Yapay zeka temelli MolFormer ve MolGPT modellerini oluşturmuş durumda. Bu araçlar ile ilaç keşfi ve gereç dizaynının kolaylaştırılması hedefleniyor. Ayrıyeten Yapay zeka ile ilaç geliştirme döngülerinin birkaç yıldan birkaç aya düşürülmesi hedeflenmekte. Cleveland Clinic’e nazaran, bir araştırma laboratuvarındaki bilimsel bir keşfin hastalar için onaylanmış bir test yahut terapi haline gelmesi çoklukla yaklaşık 17 Yıl sürüyor. Cleveland Clinic’in bu alandaki başarılı araştırmaları bütün dünyaya fayda sağlayabilir.

Kısa müddet Evvel IBM’in Mayıs 2022’de kendi bulut tabanlı Yapay zeka harika bilgisayarını tasarladığı ve inşa ettiği ortaya çıktı. Bu süreç gücü de araştırma müddetlerini kısaltmak, modelleri eğitmek ve simülasyonları yapmak için kullanılacak. nihayet olarak IBM Hybrid Cloud sayesinde saydığım üç teknolojinin Biricik platformda denetlenmesi sağlanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir