Huawei, Xiaomi’ye dava açtı: Çinliler arasında savaş başladı

Genel Mar 02, 2023 Yorum Yok
Aka teknoloji şirketleri çoklukla birbirlerinin patentlerini ihlal ederek mahkemelik olurlar. Bu Kez iki Çinli şirket karşı karşıya geldi. Huawei, kendisine ilişkin dört patenti ihlal ettiği gerekçesiyle ezeli rakibi Xiaomi’ye dava açtı.

ABD’nin yaklaşık dört yıldır uyguladığı sıkı ambargolar nedeniyle güç bir devirden geçen Huawei bir diğer Çinli teknoloji devi Xiaomi‘yi teknoloji çalmakla suçluyor. Şirketin açtığı davaya, tespitlerin yapılabilmesi için Çin Fikri Mülkiyet Ofisi de iç oldu.

Hangi patentler ihlal edildi?

Aktarılan bilgilere nazaran Huawei, Ocak ayında Xiaomi’ye patent ihlali nedeniyle dava açtı. Uyuşmazlığa bahis olan dört patentten ikisi 4G/LTE teknolojisinin müsaadesiz kullanımıyla ilgili. Ayrıyeten Huawei karşı tarafı panoramik görüntü oluşturma sistemini kullanmakla suçluyor.

Dördüncü patent ise Huawei tarafından geliştirilen akıllı telefon kilit açma teknolojisinin ihlaliyle alakalı. Huawei Şayet davasını kanıtlamayı başarırsa, Xiaomi ağır bir para cezası ödemek zorunda kalabilir. Davanın ne istikamette seyreceğini daima Birlikte göreceğiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir