Pentagon’dan uyarı: İran, 12 günde nükleer bomba yapabilecek noktada

Genel Mar 02, 2023 Yorum Yok

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Siyasetlerden Mesul Müsteşarı Colin Kahl, İran’ın 12 gün içinde nükleer bomba yapabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Pentagon’un en yetkili isimlerinden biri olan Kahl, Temsilciler Meclisi‘ndeki konuşmasında dikkat cazip kelamlar sarf etti.

ABD’nin Kapsamlı Ortak hareket Planı‘ndan (JCPOA) çekilmesinin akabinde İran’ın nükleer alanda kaydettiği “etkileyici ilerlemeye” dikkat çeken Pentagon müsteşarı “2018’de İran’ın bir nükleer bomba için Gerekli fisil (bölünebilir) malzemeyi üretmesi yaklaşık 12 ay sürüyordu. Artık ise bu müddet 12 güne kadar düştü” dedi.

ABD, İran’ı dizginlemek hala mümkün

Pentagon’un Kıymetli ismine nazaran İran’ın nükleer programlarını tekrar kısıtlamak için Kapsamlı Ortak aksiyon Planı çerçevesinde Amel birliğine Geri dönmek en âlâ seçenek, fakat ABD şimdi bu türlü bir şeyi düşünmüyor. Kahl, “Şu anda JCPOA dondurulmuş vaziyette.” tabirlerini kullandı.

2015 yılında İngiltere, Almanya, Çin, Rusya, ABD, Fransa ve İran, İran’ın nükleer programının dizginlenmesi karşılığında ülkeye uygulanan yaptırımların kaldırılmasını öngören JCPOA isimli bir nükleer muahede imzalamıştı. 2018 yılında Donald Trump‘ın başkanlığı devrinde ABD, JCPOA’dan çekilme ve İran’a yönelik yaptırımları tekrar uygulama kararı aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir