Güneşi ayçiçeği gibi takip eden yüzer güneş panelleri geliştirildi

Genel Kas 17, 2022 Yorum Yok
Portekiz merkezli Solaris Float tarafından geliştirilen yüzer güneş panelleri adeta ayçiçeği gibi güneşi izleyerek daha yüksek bir üretim elde etmeyi hedefliyor. Bir yahut iki eksenli izleme özelliğine sahip yüzer güneş gücü platformu halihazırda Hollanda’da şurası durumda.

Ayçiçeği üzere güneşi takip ediyor

Solaris Float, Biricik yahut çift eksenli izleme ile yüzer güneş enerjisi tahlili geliştirdi. Geliştirilen sistemde güneş panelleri elektrik motorları tarafından devinim ettirilerek güneş ışınlarından azamî randıman alınmasını sağlıyor. Aktarılanlara nazaran bu hareketler için kullanılan motorlar üretilen gücün yalnızca yüzde 0,5’ini hatta daha azını tüketiyor. Hareketli düzenek sayesinde gündüzleri güneş takip ediliyor ve geceleri ise sistem kendisini Özgün pozisyona Geri alıyor.

Şirket, Protevs olarak isimlendirdiği tahlilinin yüzer sabit eğimli sistemlere nazaran yüzde 40’a kadar daha Çok elektrik ürettiğini sav ediyor. Bu, suya yakınlıktan kaynaklanan soğutmaya bağlı olarak yaklaşık yüzde 15’lik bir üretim artışına tekabül ediyor.

Proje Hollanda tarafından desteklenmekte

Solaris Float birinci pilot projesini 2020 yılında Hollanda‘da Maasvlakte yakınlarındaki bir göl olan Oostvoornse Meer’de kurdu. 50,7 kWp’lik suram, Biricik eksenli bir izleyici üzerinde 130 güneş panelini içermekte. Öte yandan proje, 2023 yılına kadar Hollanda’da 2 GW yüzen güneş gücü kurmayı hedefleyen Hollandalı araştırma kuruluşu TNO liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından başlatılan bir araştırma teşebbüsünün modülü pozisyonunda.

Yılda 2 GW üretim mümkün

Solaris Float, Protevs’lerin farklı projelere uyarlanabilen iki versiyonunu sunuyor. Protevs+ tahlili çift eksenli izleme özelliğine sahip 180 modül içeren yüzen bir ada olarak kullanılıyor. 38 metre çapında ve 1.444 metrekarelik bir alanı kaplayan bu yüzer ada 73 kWp konseyi Sıkıntı sunabiliyor.

Protevs Single360 ise 10 derecelik sabit bir eğim üzerine monte edilmiş güneş panelleriyle Birlikte Biricik eksenli bir tahlil olarak karşımıza çıkıyor. Yüzer ada 360 modülden oluşmakta olup 147 kWp güç üretim kapasitesine sahip.

Solaris Float’a nazaran Protevs’in tahlilleri modüler ve ölçeklenebilir yapısıyla esnek bir konseyimi Muhtemel kılıyor. Münasebetiyle 7 yüzer adadan oluşturulacak bir yüzer güneş paneli çiftliği ile 1 MW’lık üretim mümkün. Olağan şartlarda ise yılda 2 GW’a kadar bu türlü bir sistemler elektrik üretmek epey muhtemel.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir