Formula 1 ve sürdürülebilir yakıtların ne ilgisi var?

Genel Kas 17, 2022 Yorum Yok
Formula 1 (F1) severlerin ve tutkulu takipçilerinin bildiği gibi 2026 yılında yeni düzenlemeler ve arabalara geçiş yapılacak. F1 araçları 2026’da birinci Defa piste çıktığında sporun 2030’a kadar karbon nötr gayesinin bir kesimi olan sentetik sürdürülebilir yakıtlarla yarışacak.

Formula 1, 2030 yılına kadar net sıfır karbon ayak izine sahip olmak için tezli bir sürdürülebilirlik planını duyurdu. Bu teşebbüs, Formula 1 otomobillerini, pist aktivitelerini ve bir spor olarak Geri kalan operasyonlarının tamamını kapsayacak. Sporun 2018’deki Yekün karbon emisyonu, taraftarların yarışlara ulaşımı dış 256.551 ton oldu. 2019’da FIA, F1 idaresi, sürdürülebilirlik uzmanları, F1 grupları, organizatörler ve ortaklarla yapılan çalışma sonucunda 2030 sürdürülebilirlik stratejisi ortaya kondu. Bu plana nazaran F1, operasyonlar, etkinlikler, lojistik ve yarış otomobillerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını sistematik olarak 2030 yılına kadar “sıfır” düzeyine düşürecek.

F1, 2021 kurallarında kullanılacak akaryakıtın en az yüzde 10’unun biyoyakıt içereceğini açıkladı. Bu sayı 2026 dönemine kadar yüzde 100 düzeyine çıkarılacak ve büsbütün sürdürülebilir yakıtlara geçilecek. Öte yandan 2014’ten beri F1 otomobillerine Güç vermek için kullanılan yüksek teknolojili turbo hibrit Güç üniteleri, termal verimlilik olarak bilinen bir ölçüm olan güce dönüştürülen yakıt gücünün yüzdesi açısından dünyanın en verimli otomobil motorları konumunda. 2026’dan sonra ise hangi motor tipi kullanılırsa kullanılsın verimlilikte bir adım daha ileriye atılacağı aktarılıyor.

Hedef bütün otomobillerde sürdürülebilir yakıtlara geçmek

ArsTechnica ile konuşan Formula 1’in baş teknik sorumlusu Pat Symonds, husus hakkında daha Çok ayrıntı paylaşmış durumda. F1 araçları sporun yıllık karbon salınımının yalnızca yüzde 0,7’sini oluşturuyor ve Aka bir kısmı tertip ve taraftarlar kısmı tarafından atmosfere salınıyor. Lakin F1’in sürdürülebilirlik planının gayesi yalnızca F1 araçları için yürütülmüyor. Sürdürülebilir yakıtların başarısı kanıtlanır ve global üretimi gerçekleştirilirse taraftarlar da bu sentetik yakıtı kullanmaya başlayabilir. Münasebetiyle F1’in emeli bir çarpan tesiri yaratmak.

F1’in bu türlü bir uğraşı Pat Symonds’ın aktardığına nazaran öteki petrol şirketleri tarafından da benimsenmiş durumda. Aramco, Porsche, Siemens ve ExxonMobil sürdürülebilir sentetik yakıt üzerinde halihazırda çalışıyor. Amaç ise bu yakıtları bütün arabalarda kullanmak.

Punta Arenas, Şili’de Porsche sentetik yakıt tesisi kuruyor ve burada 2024 yılına kadar 14,5 milyon galon (55 milyon L) ve 2026 yılına kadar 145 milyon galon (550 milyon L) üretim planlanıyor. Galon başına maliyet ise 7,6 (L başına 2 dolar) dolar düzeyinde. Misal formda Aramco’da iki sürdürülebilir yakıt tesisi inşa ediyor; biri Suudi Arabistan Krallığı’nda, Öteki İspanya Bilbao’da.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir