Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Qualcomm, Snapdragon ailesi için yeni Oryon işlemcisini duyurdu

Qualcomm, Snapdragon ailesi için yeni Oryon işlemcisini duyurdu

admin admin -
10 0
Snapdragon Summit 2022’de, Snapdragon platformları için yeni jenerasyon CPU’nun ismi Qualcomm Oryon olarak açıklandı. Yeni CPU, 2023’te piyasaya sürülecek ve üreticilerin Windows PC’ler, akıllı telefonlar ve diğer aygıtlarda kullanması için Amade olacak. Firma öte yandan yeni Snapdragon 8 Gen 2 yongasını da tanıttı.

Qualcomm Oryon duyuruldu

Qualcomm birkaç yıldır Windows ve Chrome OS bilgisayarları için Snapdragon markalı yongalar üretiyor, fakat bunları Windows aygıtına sokma konusunda hayli yavaş bir ilerleme Laf konusu. Windows on Arm süreciyle sistemlere girmeye çalışan Qualcomm, Snapdragon serisinde olmamış performans Laf konusu olduğunda Apple’ın Arm tabanlı M işlemcilerinin ardında yer alıyordu. Üstelik Çeşitli optimizasyon meseleleri da yer alıyordu. O denli ki Surface Pro 9’un Qualcomm versiyonu Intel sürümüne kıyasla performans manasında epey gerideydi.

Qualcomm yaptığı açıklamada Oryon CPU çekirdeğini “yeni bir performans düzeyi” olarak tanımlıyor. Mimari seviyede neil üzere değişiklikler yapıldığı şimdi meçhul fakat Qualcomm’un en azından Windows bilgisayarlarda büyüyebilmesi için uygulama ekosisteminden daha geniş bir takviye alması gerekmekte.

Oryon, Qualcomm’un Ocak 2021’de 1,4 milyar dolara satın aldığı CPU üreticisi Nuvia‘nın çalışmalarından yararlanıyor üzere duruyor. Bir müddet Evvel Qualcomm’un 12 çekirdekli Nuvia işlemcisi ortaya çıkmış ve performans konusunda epey ümit verici olarak nitelendirilmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir