Google, yapay zekâ ile müzik yapan projesini tanıttı

Yazılım Oca 30, 2023 Yorum Yok
nihayet periyotta teknoloji dünyasının bir numaralı gündemi Yapay zekâ haline geldi. Yazıyı görsele dönüştüren, sorduğunuz sorulara ayrıntılı karşılıklar veren, sesleri taklit eden, avukatlık yapan, hatta görüntüler hazırlayan Yapay zekâ teknolojilerinden sonra müzik besteleyenler de ortaya çıktı.

Google MusicLM nedir?

Google MusicLM adıyla tanıtılan yeni proje, metin girdilerine nazaran etkileyici müzikler besteleyebilen bir Yapay zekâ barındırıyor. OpenAI Jukebox ve Yine Google AudioLM projelerinden farklı olarak Google MusicLM projesi yaklaşık 280 bin saat müzik ile eğitilen data tabanı sayesinde Hi-Fi kalitesinde şaşırtan çeşitlilikte ve derinlikte müzik üretebiliyor.

Müzik çeşidi ve enstrümanları başarılı bir biçimde harmanlayan proje soyut kavramları da işin içine katabiliyor. mesela dans ve reggaeton karışımını Uzay yahut Öbür dünyalardan ezgilerle süsleyebiliyor. Ya da fısıltı, ıslık yahut bir fotoğraf tasvirini de melodiye çevirebiliyor. Tekrar öykü modunda farklı girdileri tahlil ederek bir DJ seti ortaya çıkarabiliyor.

Bununla Birlikte teknolojinin hala birtakım bestelerin girdilerle Fazla alakasız sesler yahut tonlamalar üretebildiği belirtiliyor. Google şimdilik telif hakkı tasaları nedeniyle şimdi MusicLM teknolojisini kullanıma açmadı. Çünkü ortaya çıkan tınıların var müzik yapıtlarından ilham alabildiği belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir