Google, yanıltıcı reklamlar nedeniyle 8 milyon dolar ceza ödeyecek

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Kasım ayında GooglePixel 4 serisinde aldatıcı reklamlar düzenlediği iddiasıyla FTC (Federal Ticaret Komisyonu) ve yedi ABD eyaleti tarafından dava edildi. Şimdi davayı sonuçlandırmak için Google, 8 milyon dolar üzere ağır bir bedel ödemeyi kabul etti. Gelin detaylara daima birlikte bakalım.

Google 8 milyon dolar ceza ödeyecek

Arizona, California, Georgia, Illinois, Massachusetts, New York ve Texas ve FTC tarafından yürütülen davada, Google’ın Pixel 4’ün pazarlanmasına Yardımcı olan aldatıcı inceleme ve radyo reklamları kullandığı belirtiliyor. Bu reklamlar ise sunuculara rastgele bir test örneği gönderilmeden yapılmış. 

Dava hakkında yer verilen açıklamada Teksas Başsavcısı Ken Paxton, ”Google, Teksas’ta reklam verecekse, beyanlarının hakikat olması uygun olur. Bu durumda, şirket bariz bir halde yanlış beyanlarda bulundu ve muahedemiz Google’ı mali kar için Teksaslılara palavra söylemekten Mesul tutuyor. Google, kişisel tüketiciler ve genel olarak pazar üzerinde Kıymetli bir tesire sahiptir. Büyük şirketlerin Yasa kapsamında Özel muamele beklememesi yahut bundan yararlanmaması zorunludur.” kelamlarını lisana getirdi.

Google’ın, Nakit cezası kakkında rastgele bir itirazda bulunmadığını belirtelim. Hakikaten daha evvelki raporlar da şirketin uzlaşma üzerinde çalıştığını söylüyordu. 

Bilmeyenler için Pixel 4 serisi, kağıt üzerinde olağanüstü bir Aygıt olmasına karşın, piyasada iz bırakmayı başaramadı. Bunun akabinde vitrine çıkan Pixel 5 ve Pixel 6 serisi ise Türlü yazılımsal problemler nedeniyle Misli tenkitler aldı. Mayıs ayında tanıtılan Pixel 7 ve Pixel 7 Pro isebu durumu aksisini çevirmeyi başardı diyebiliriz. Bu bağlamda bütün gözler Pixel 8 serisine çevrilmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir